Açık Kaynaklı İşletim Sistemi Nedir?

Açık Kaynaklı İşletim Sistemi Nedir?

Açık kaynaklı işletim sistemi, kendisini oluşturan kaynak kodların herkese açık ve erişebilir olan yazılımlardır. Diğer işletim sistemlerine göre farkı, kullanıcılara yazılım üzerinde değişiklikler yapma imkânı tanır. Ayrıca açık kaynaklı kodlar diğer kodlama yöntemlerine göre daha güvenilirdir. 

Açık kaynak yazılımın İngilizcede ‘Open Source Software’ olarak karşılık bulur. Bu kavram 1970 – 1980 yılları arasında fikir olarak ortaya çıktıysa da kullanılabilir bir hale gelmesi 1990’lı yılların sonuna denk geldi. Kuruluş prensibinde açık kaynak kodların benimsenmesi için birtakım değerler belirlendi. Bu değerleri şu şekilde maddelemek mümkün:

Güvenlik
Satın Alınabilirlik
Şeffaf ve Süreklilik
Birlikte Çalışabilme
Yerelleştirilme
Açık Kaynaklı İşletim Sistemi Nedir?

Açık kaynak kodu genel olarak herkesin ulaşabileceği, ücretsiz temin edebileceği ve üzerinde dilediği gibi değişiklikler yapabileceği anlamına gelmektedir. Bunu ‘Android’ ile örneklendirmek mümkün. Android işletim sistemi, açık kaynak kodludur. Bu sayede farklı üreticiler farklı görünüme sahip telefonlar üretirler. Kaynakça

Günümüzde işletim sistemi pazarının %90’lık kısmına bir kapalı kaynak kodlu işletim sistemi olan Windows hakimdir. Geriye kalan kullanıcılar büyük oranda açık kaynak kodlu işletim sistemlerini tercih eder. Peki bu işletim sistemleri nelerdir?

Linux: Bilgisayarlarda Windows’tan sonra en çok kullanılan işletim sistemidir. Açık kaynaklı yapıya sahip olması, kullanıcılara sistemin ardından neler olduğu hakkında her şeyi gözler önüne sermektedir. Bu sayede işletim sistemi üzerinden detaylı değişiklik yapılabilmektedir.
Pardus: Türkiye’de TÜBİTAK projesi kapsamında üretilen bir işletim sistemidir. Yapımına 2003 yılında başlanan Pardus 2005 senesinde piyasaya sunuldu. Fakat bireysel ve kurumsal anlamda yaygın kullanıma 2013’te üretilen sürümüyle birlikte geçildi. Pardus açık kaynaklı işletim sisteminin en güncel sürümüne Pardus resmî sitesi üzerinden ulaşılabilir.
Ubuntu: Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Ubuntu, özgür ve ücretsiz kullanıma sahiptir. Ayrıca 20 milyonu aşkın kullanıcı havuzuyla dünyanın en çok tercih edilen masaüstü dağıtımı konumuna sahiptir.
Red Hat: Açık kaynaklı işletim sistemi üreticileri arasında en büyüklerden bir tanesidir. Fedora yazılım geliştiricileri tarafından desteklenerek varlığını sürdürmektedir.

Günümüzde dijital dünyanın bir gerçeği konumuna gelen ‘Açık Kaynak’ kavramı, kendisine özgü açık kaynak felsefesine sahiptir. Bu felsefeyi benimsemiş bireyler kullandıkları donanımların açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olmasını tercih ederler.

Bir Yorum Bırak

X