st-logo-1 (1)

Adblock Nedir?

ADBLOCK NEDİR?

Adblock nedir sorusu teknoloji kullanıcıları tarafından sıkça dile getirilen bir sorunsal olarak öne çıkıyor. Genel olarak tanımlamak gerekirse Adblock, masaüstü ve mobil işletim sistemlerinde bulunan web tarayıcıları için geliştirilmiş eklentidir. Chorme, Safari, Firefox ve Opera Adblock’un kullanıldığı masaüstü web tarayıcılarına örnek olarak gösterilebilir. Mobil de ise Android ve İOS işletim sistemlerinde kullanılır.

Adblock nedir sorusunu detaylıca ele alırsak, internet kullanımının yaygınlaşması ve buna paralel olarak web sitelerinin artmasıyla birlikte firmaların reklam stratejileri büyük oranda sanal ortama kaydı. Artık reklam bütçelerinin büyük bir bölümünü internet reklamları kapsıyor. Fakat çoğu zaman bu durum kullanıcıların rahatsızlığına sebep olabiliyor.

İşte tam da bu sorunsal için geliştirilen teknolojinin adıdır Adblock. Michael Gundlach tarafından üretilen bu eklenti sayesinde flash içerikler ve çerçeveler engellenebiliyor. Sadece web tarayıcıları ile uyumlu olarak çalıştığını belirtmekte fayda var.

Kaynak: Adblock Nedir?

Adblock, ilk yayımlandığı 2009 senesinden bugüne oldukça geniş kullanım alanına sahip oldu. Günümüzde Adblock kullanan cihazların sayısı iki yüz milyonu geçmiş durumda. Bu kadar sevilmesinin iki ana sebebi var; ilki gereksiz reklamları engellemektir. Böylelikle kullanıcılar istemediği reklamlara maruz kalmaktan kurtulur. Bir diğeri ise bu tarz reklamlar çalışmayacağı için tarayıcının hızı daha da artar. Bu sayede daha rahat bir internet deneyimine sahip olunur.

Adblock Neden Kullanılır?

Günümüzde üretilen reklam engelleyici eklentiler sayesinde internet deneyimi daha kolay bir hale geliyor. Bu uygulamalar arasında ise en popüler olanı Adblock eklentisidir. Web tarayıcısında aktif edildikten sonra istenmeyen ve gereksiz tüm reklam yazılımlarını engeller, böylelikle kullanıcıya daha iyi bir web hizmeti sunmuş olur.

Web tarayıcılarında dikkat dağıtıcı öğeleri minimum seviyeye indirmek, aynı zamanda bu tarayıcıların işleyiş hızlarını arttırıyor. Çünkü günümüzde oldukça karmaşık hale gelen web siteleri zaten oldukça performans isteyen unsurlar olarak öne çıkıyor. Bir de üstüne bu tarz reklam yazılımları bindiğinde durum hayli başa çıkılamaz düzeye erişiyor. Adblock eklentisi sayesinde tüm bu sorunların üstesinden gelmek mümkün. Üstelik kullanımının ücretsiz oluşu diğer bir avantajı.

Benzer Yazılar

WebRTC Nedir?

WebRTC, temel olarak açık iletişim teknoloji projesidir. Web tarayıcı üzerinden ses ve video iletişiminin sağlanmasını mümkün kılar. ‘Web-Based real time communication’ teriminin kısaltılmış halidir. Bu…

WM Ware Nasıl Kurulur ?

WM Ware Nasıl Kurulur ? WM Ware Nasıl Kurulur Bu makalemizde WM Ware Nasıl Kurulur ? u işleyeceğiz. Geçtiğimiz 15 yıl öncesinde internet kullanım popülasyonu…

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

BlueStacks Nedir?

BLUESTACKS NEDİR? BlueStack, merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan bir yazılım şirketidir. Rosen Sharma tarafından 2009 senesinde kurulmuştur. Tüm hizmetlerini BlueStacks App üzerinden kullanıcılarına sunmaktadır. Sunduğu…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.