st-logo-1 (1)

Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir?

Bootstrap, HTML ve Javascript gibi programlama dilini kullanarak yazılmış dev bir koleksiyondur. Yapı itibariyle yenilenebilir kod parçalarından oluşmaktadır. Diğer yandan dijital üreticilerin hızlı ve özgün bir şekilde internet siteleri oluşturulmasına olanak tanır. Bu özelliğiyle Bootstrap için bir framework demek mümkün.

Bu web geliştirme uygulaması Twitter’ın eski çalışanları olan Otto ve Thornton tarafından yaratılmıştır. Kuruluş amacında internet sitelerinin kurulum aşamasını kolaylaştırmak ve bu sitelerin tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak vardı. Başlangıçta bu prensibi yakalayamadılarsa da zaman içerisinde yaptıkları yenilikçi hamleler ile günümüz internetinin kullanışlı olmasında büyük rol oynadılar.

Bootsrap sistemini basit bir dille ifade etmek gerekirse çalışılan web sitesini ızgaralara ayırır ve kullanıcıların bu bölümlerde sağlıklı bir şekilde çalışmasına imkân tanır. Peki günümüzde web geliştirme alanında Bootstrap neden bu kadar sık tercih ediliyor? Bootstrap’in tasarımcılara sunduğu avantajlar nelerdir? İşte detayları…

Responsive Yapı Sağlar: Kendine ait ve oldukça kullanışlı bir grid sistemi kullanmaktadır. Böylece kullanıcılar yeni bir grid sistemi tasarlamak için ekstra zamanlar harcamaz. Bu da haliyle içeriklere odaklanarak daha fazla verim alınmasını sağlar.
Responsive Resimler Sağlar: Bu özelliği resimlerin otomatik olarak boyutlandırılmasını belirtmektedir. Kullanıcı elindeki resimleri sisteme uyarlamak için ekstra çaba sarf etmez.
Faydalı Komponentler İçerir: Bünyesinde bulunan hazır yapı öğeleri ile site tasarımlarında estetik dokunuşlar yapılabilir.
JavaScript Desteği Sağlar: Belki de Bootstrap’in yaygın kullanıma sahip olmasının en önemli sebebi, JavaScript ile entegreli bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Bu da tasarımcılara daha fazla üretim seçeneği sunmaktadır.
İhtiyaca Göre Özelleştirilebilir:Çalışma hızının kullanılan cihaza göre verimli hale getirilmesi için sistemlerde özelleştirme yapılmasına imkân tanır.

Tema Desteği Sunar: Boostrap’in bünyesinde yüzlerce farklı çeşitte hazır tematik şablonlar bulunur. Tasarımcılar bu şablonlardan faydalanarak işlem sürelerini minimum seviyelere indirebilmektedirler.

Sonuç olarak web sitesi tasarlarken, geliştiriciler Bootstrap çözümlerine başvurarak süreçleri hem hızlandırabilir hem de daha özgün geliştirmelere imza atabilirler. Nitekim günümüzde yayımlanan web sitelerinin büyük bir oranı bu tarz framework sistemleri aracılığıyla meydana getirilmektedir.

Benzer Yazılar

Programlama Dilleri Nelerdir?

Teknoloji, sürekli olarak gelişen ve değişen bir kavram. Bu gelişim de haliyle insanların gündelik hayatını olumlu düzeyde etkiliyor. Çoğu zaman rutinler, alışkanlıklar değişiyor. İşte tüm…

Java Nedir?

Java Nedir? İnternet ve bilgisayar teknolojilerini mihenk taşı olan Java, ilk olarak 1995 senesinde Sun Microsystems tarafından piyasaya sürülmüş bir sistemdir. Gelen olarak bir programlama…

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

CSS Nedir?

CSS NEDİR? İngilizce açılımı ‘Cascading Style Sheets’ olan CSS, Türkçede basamaklanmış stil katmanları olarak karşılık bulur. Bilişim teknolojileri ile uğraşan bireyler sıkça CSS nedir sorusuyla…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.