st-logo-1 (1)

Browser Nedir?

Browser Nedir?

İnternet kullanımı esnasında birtakım kavramlar hakkında bilgi edinmek, internette daha bilinç sahibi birer kullanıcı olmayı sağlar. Zira internet sadece eğlence amacıyla kullanılan bir sistem değil, gündelik yaşamımızın neredeyse tamamına entegre olmuş bir yapıdır. Browser da internetin önemli yapılarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır.

Browser, web sitelerine doğrudan ulaşım sağlayan ve basit ara yüzleri sayesinde gezinme süreçleri hayli hızlı bir seviyeye çıkaran yazılımlardır. Kısaca World Wide Web yani ‘www’ üzerinde bulunan dijital verilere erişimin sağlanmasıdır. Kullanım amacı sadece ‘www’ ile sınırlı değildir. Aynı zamanda özel ağlar üzerinde bulunan verilere de erişim imkânı tanır.

Günümüzde kullanımının yaygın olması web tarayıcı modellerinin sayında artışa sebep olmuştur. En sık kullanılan browser programlarını birkaç başlık altında belirtmek mümkün.

İnternet Explorer
Gecko
KHTML
Google Chrome
Opera
Mozilla

Browser Nasıl Çalışır?

Web sağlayıcılar ‘www’ platformunda yer alan dijital verilerin görülmesini ve yönetilmesini sağlayan araçlardır. Kullanıcılar ulaşmak istediği sitelere bu yazılımlar sayesinde doğrudan erişim sağlayabilmektedir. Bilindiği üzere her sitenin kendine ait bir alan adı vardır. Kullanıcılar bu alan adlarını Browser’daki adres çubuğuna yazdığında doğrudan bağlantı kurabilmektedir.

Her Browser sağlayıcısının kendine has protokolleri vardır. ‘www’ sağlayıcısının kullandığı protokol ‘http’ olarak karşılık bulur. ‘Ftp’ servisinde ise bu durum ‘Ftp’ protokolü olarak belirlenmiştir. Kullanıcılar web sitesine sahip olmak için hosting hizmeti alırlar. Hosting alırken de tüm web tarayıcılarıyla uyumlu protokolde olması gerekir. Aksi halde bazı Browser’larda site verimli çalışmayabilir.

Browser’ların tarihi kökeni bundan 25 yıl öncesine dayanmaktadır. İnternet dünyasında ilk defa kullanılan web tarayıcısı UNIX browser’dır. Bunun akabinde de Navigator kullanıma sürülmüştür. Bunlar internet tarihinde ilk olma özelliğine sahip olsalar da dünya gerçek anlamda web tarayıcıyla İnternet Explorer ile tanıştı. Sağladığı yenilikçi özellikleri sayesinde İnternet Explorer adeta Browser kavramının yeniden yazılmasını sağladı.

Benzer Yazılar

Hosting Nedir?

HOSTİNG NEDİR? Hosting İngilizce kökenli bir terim olup Türkçedeki karşılığı barındırmadır. Genel olarak web siteleri üzerinden yayımlanmak istenen verilerin, kullanıcılar tarafından erişilmesine olanak tanıyan ve…

Azure Backup Explorer Nedir?

Azure Backup Explorer Nedir? Günümüzde her geçen gün bulut sistemleri üzerindeki iş yükü ve talep çeşitliliği artmaktadır. Özellikle bu iş yüklerinin artık Azure hizmetleri üzerinde…

Domain Nedir?

DOMAİN NEDİR? Domain, diğer adıyla alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki karşılığı ve adresidir. Alan adı olmadan bir kullanıcı internet sitesine erişmek istediğinde IP…

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.