Bulut Çözümü Nedir ?

Bulut Çözümü Nedir ?

Bulut teknolojisi günümüzde kullanımı en yaygın olan sistemlerden bir tanesidir. Kullanıcılar arasında dijital veri paylaşımını sağlayan ve bilgisayar kaynaklı olan bilişim hizmetlerine verilen isimdir. Bulut çözümleri genel olarak ürün algısı yaratsa da bu yanlış bir kanıdır. Zira bu sistem ürün değil hizmettir. Sağlıklı ve sürdürülebilir veri akışının sağlanması prensibiyle çalışır.

Bulut çözümlerinin en önemli faktörlerinden birisi bulut depolamadır. Veri tabanında bulunan dosyaların internet ya da başka bir ağ sistemi kullanılarak güvenli alanda depolanmasına bulut depolama denir. Yedekleme için birçok farklı teknik kullanılabilir.

Bulut çözümü firma ve kurumların siber güvenliği sağlaması hususunda önemli bir yere sahiptir. Çünkü siber önlemler ne kadar iyi alınırsa alınsın hiçbir zaman kusursuz değildir. Kötü amaçlı yazılımlar sisteme sızıp verilere zarar verebilir, hatta tamamen silebilir. Bulut çözümü tam da burada ön plana çıkar. Sistemlerin veri tabanlarında bulunan verileri belli periyotlarda bulut alanlarına depolar ve ileride yaşanan sorunlar karşısında iş kesintisinin önüne geçer. Sürdürülebilirlikte bulut çözümünün önemi yadsınamaz.

Kaynakça: Bulut Depolama Nedir?

Bulut çözümleri hizmetinin sağladığı faydaların yüksek olması, onun tercih alanın da geniş olmasını sağlamıştır. Peki nedir bu faydalar? Detaylıca incelendiğinde bu konuyu 3 ana başlık altında açıklamak mümkün.

İlk olarak bilişim teknoloji maliyetleri düşürür. Bilindiği üzere firmalardaki sistem donanım ve yazılımları arttıkça BT maliyetleri de artmaktadır. Bunun sağlanması için altyapı kurulmalı, bu altyapı sistemlerini yapılandırma ve yönetmek için ayrı bir organizasyon kurulmalıdır. İşte bulut çözümleri sizleri bu gibi masraflardan kurtarır. Tüm bu hizmetlerin hepsini kendi içinde uygular, dolayısıyla ekstra iş gücü ve maliyetlere gerek kalmaz.

Değer elde etme sürecinde kazanç sağlar. Talepleriniz karşılamak için bilişim teknolojilerinin kurulması haftalar hatta aylar alabilmektedir. Bu da haliyle özellikle ticarette değerli olan zamanın harcanması anlamına gelir. Fakat bulut çözümleri sayesinde kurumsal uygulamaları birkaç dakika içerisinde gerçekleştirmek mümkün. Diğer yandan da bazı geliştiricileri güçlendirmenize imkân tanır.

Son olarak da bilişim hareketlerinde firma sahiplerine esnek hareket imkânı tanır. Ticaret iniş çıkışlar ile doludur. Özellikle durağan dönemlerde kullanılmayan BT’lere ücret ödemek yerine bulut çözümleri sayesinde kapasiteye göre hareketlilik sağlanabilir. Ayrıca uygulama ya da veriler global düzeyde kullanıcılara ulaştırma imkânı sağlanır.

Bulut Depolama Çeşitleri

Bulut çözümleri, her bireyde aynı kullanım yöntemiyle sağlanmaz. İhtiyaçların kendi içerisindeki çözümleri farklıdır. Bu sebeple günümüzde birçok farklı bulut depolama yöntemi kullanılmaktadır. Kullanılan bu yöntemlerden en sık tercih edilenleri ise şunlardır:

Genel Bulut: Bu sistemin İngilizcedeki karşılığı ‘Public Cloud’ olarak telaffuz edilir. Kendi sistemini kurmak isteyenler için birebir çözümdür. Üçüncü taraf bir platform üzerinden kullanmak istediğiniz alan kadar kiralama yapılır. Genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından tercih edilir.
Özel Bulut: Diğer adıyla ‘Private Cloud’ olan bu sistem özellikle kurum ve şirketlerin özel düzeydeki bilgilerini muhafaza etmek amacıyla kullandığı uygulamadır. Özel bir yapı tarafınca korunan bu veriler sadece yetkili kişiler tarafından ulaşılabilir.
Karma Bulut: Bu bulut çözümü, genel ve özel bulut sistemlerinin karşımı olarak öne çıkmaktadır. Temel prensibinde güvenlik ve gizlilik protokolü yatar. Tedbiri yüksek tutmak isteyenler için vazgeçilmez bir çözümdür. İngilizcede ise ‘Hybrid Cloud’ olarak karşılık bulur.
Topluluk Bulut: Pek fazla kullanım yoluna gidilmese de topluluk bulut hala günümüzde varlığını sürdürmektedir. Bu bulut çözümü birkaç şirketin ortak olarak kullanabileceği bir prensibe sahiptir. Birden fazla şirkete sahip kişiler, bu bulut çözümüne yönelebilir.

Benzer Yazılar

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir? Bilgisayar teknolojileri her geçen gün gelişimini sürdürmeye devam ederken beraberinde de birçok sorunsalı getiriyor. Bilindiği üzere bunlardan en önemlisi ‘güvenlik’ konusudur.…

Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir? Günümüzde bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan sunucular, bireylerin yaşantılarında önemli bir konuma gelmiş durumda. Kullanılan dijital araçların büyük bir bölümü ve online hizmetlerin neredeyse…

Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır ? Sunucu bakımı, bir sunucunun gerek yazılımsal gerekse donanımsal olarak düzgün ve kesintisiz çalışmasını sağlamak için yapılan güncellemelere verilen isimdir. Bir…

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir ? İsmi ‘Sanal Alem’ olsa da aslında yapılan tüm işlemler gerçek hayata yansımakta. Bireyler orada yaptığı işlemlerden gerçek hayatta da aynı şekilde…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.