st-logo-1 (1)

Dikkat Çekici E-Posta Yazmak İçin 7 Kural

Yaşadığımız yüzyılın en önemli unsurlarından biri iletişimdir. Gündelik hayatta sosyalleşme, bireyselleşme, ticaret ve diğer tüm alanlarda iletişim dijital platformlara taşınmış durumda. E-Posta, yazılı ve sesli iletişim uygulamaları, video görüşme uygulamaları, dünyadaki iletişimin büyük kısmını oluşturuyor. Fakat özellikle kurumsal boyutta en çok popülasyonu olan araç ise E-Postalardır. Daha önceki Kurumsal Mail Nedir? yazımızda bu konuyu detaylıca belirttik.

Bireyler, ticari hatta birbirlerine karşı ilk izlenimi, maillerdeki dil kalitesine göre biçimlendiriyor. Bu yazımızda dikkat çekici E-Posta yazmak için 7 kural paylaşacağız…

E-posta, İngilizcede ‘mail’ teriminden dilimize geçmiştir. Temelde internet sağlayıcıları üzerinden iletilen dijital mektup demek mümkün. Aslında normal mektuplar ile kıyaslanabilir. Sadece daha hızlı ve çeşitliliğe sahip bir mektuptur. Her saat dünya genelinde milyonlarca E-Posta gönderimi yapılıyor. Peki yazım tekniklerine ne kadar hakimiz?

Etkili E-Posta Yazma Yöntemleri

E-Posta çok popüler bir iletişim aracı olduğu için hemen her gün yüzlerce maile maruz kalıyoruz. Fakat bunların hepsini okumak ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeple mail hazırlarken karşımızdaki kişinin dikkatini çekecek unsurları uygulamamız gerekiyor. Bunu birkaç basit teknik ile başarmak mümkün. Gelin hepbirlikte dikkat çekici E-Posta yazmak için 7 kural nedir öğrenelim…

1. İçeriklerinizin E-Posta için uygun olduğundan emin olun. Çünkü her ne kadar en çok kullanılan iletişim aracı olsa da her mesaj, E-Posta göndermek için uygun değildir.
2. İmla kuralları, bir E-Postanın kalitesini belirler. Bu sebeple mail yazarken mutlaka yazım ve imla kurallarına özen gösterin.
3. Kısa ve net cümleler ile konuyu anlatın. Lafı uzatmak, karşıdaki kişiyi sıkacağı için okumaktan vazgeçebilir.
4. Konuya her zaman lafı dolandırmadan ve etkileyici bir şekilde giriş yapın. İlk cümle, bir yazının okunmasını teşvikleyen en önemli unsurdur.
5. Olay sıralamasına dikkat edin. Anlatımda kronolojik sıralama çok önemlidir.
6. Açıklama kısmını yazarken özen gösterin. Karşınızdaki kişinin ilk o alanı göreceğini unutmayın.
7. E-Postanın en önemli kurallarından biri de doğru kişilere iletilmesidir. İlgisi olmayan kişilere atılan mailler, sadece vakit kaybından ibaret kalacaktır. Ayrıca gereksiz mail gönderimleri, sonraki maillere olan ilgiyi azaltır.

Benzer Yazılar

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir ? İsmi ‘Sanal Alem’ olsa da aslında yapılan tüm işlemler gerçek hayata yansımakta. Bireyler orada yaptığı işlemlerden gerçek hayatta da aynı şekilde…

Neden Tümleşik İletişim?

‘Neden tümleşik iletişim?’ sorusu, özellikle iş süreçlerinde optimizasyon arayanlar için önemlidir. Temel olarak tümleşik iletişim, sistemler veya cihazlar arası iletişimi en hızlı ve en verimli…