st-logo-1 (1)

Docker Ve Kubernetes Nedir?

DOCKER VE KUBERNETES NEDİR?

Docker ve Kubernetes nedir sorusunun yanıtını doğru verebilmek için bu iki terimin ayrı ayrı incelenmesi daha sağlıklıdır. Docker, işletim sistemi düzeyinde sanallaştırmaya olanak tanıyan bir yazılımdır. Konteynerleştirme olarak da ifade edilir. İlk sürümü 2013 senesinde yayıma girmiştir.

Docker,’container’ yani konteyner olarak isimlendirilen yazılım paketlerini çalıştırmada kullanılır. Bu konteynerler birbirinden bağımsız ve izole edilmiş bir çalışma prensibine sahiptir. Her biri işletim sistemi üzerinde bulunan çekirdekte faaliyet gösterir. Bu sayede sanal makinelere oranla hayli hafiflerdir.

Docker programları genellikle sanal makineler ile karıştırılır. Sanallaştırma hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız ‘Sanallaştırma Çözümleri’ yazımıza göz atabilirsiniz. Bilindiği üzere sanallaştırılmış sistemler tamamen sanaldır. Ancak Docker bulunduğu sistem ile aynı çekirdeği kullanarak faaliyet gösterir. Yani sanal makinelere oranla daha az yer kaplar ve yüksek performans sergiler.

Kaynak: Docker Nedir?

Kubernetes ile Docker temel prensipte birbiriyle benzerdir. Ancak Kubernetes’in başlıca farklılıkları vardır. Kısaca tanımlamak gerekirse Kubernetes, kapsayıcıların çalışma biçimini yöneten bir açık kaynaklı yazılımdır. Bu faaliyetler API sunumuyla gerçekleştirilir. Docker programı ile entegreli çalışır. Çünkü Docker kapsayıcılarının çalıştırılmasına olanak tanıyan bir uygulamadır.

Kubernetes, genellikle ‘kubernitis’ olarak ifade edilir. Sanal makine kümelerinin düzenlenmesini ve kapsayıcı kaynak gereksinimlerine bağlı bir şekilde sanal cihazlarda çalışmasını sağlar. Kubernetes’in temel işlem birimi olan podlar sayesinde kapsayıcılar gruplandırılır. Podların ölçeklendirilip yönetilmesi, uygulamanın çalışmasına olanak tanır.

Kubernetes ile Docker Arasındaki Fark Nedir?

Kubernetes ile Docker günümüzde sıklıkla birbirine karıştırılır. Benzerlikler gözlemlense de temelde farklılıkları bulunur. Bu soruyu şöyle ele almak daha doğru olacaktır. Kubernetes ile Docker arasında fark vardır ancak birbiriyle tümleşik olarak çalışan 2 uygulamadır. Aralarındaki temel fark ise Docker’ın tek düğüm üzerinde, Kubernetes’in ise küme üzerinde çalışacak prensipte geliştirilmiş olmasıdır.

Kubernetes, Docker’a oranla daha geniş kapsayıcı bir yapısı vardır. Ayrıca üretim üretim alanındaki düğümleri daha makul ölçekte ve verimli koordine eder. Kubernetes sisteminde yer alan podlar, erişebilirlik sağlamak için ayrı düğümlere dağıtılmaktadır. Böylelikle Docker ve Kubernetes nedir sorusunun yanıtını vermiş olduk.

Kaynak: Kubernete ile Docker Arasındaki Fark Nedir?

Benzer Yazılar

CPU Nedir?

CPU NEDİR? CPU NEDİR?; CPU, İngilizcede Central Process Unit teriminin kısaltmasıdır. Türkçedeki karşılığı ise Merkezi İşlem Birimidir. CPU’nun genel tanımı, bilgisayar ya da benzeri teknolojik…

Neden Tümleşik İletişim?

‘Neden tümleşik iletişim?’ sorusu, özellikle iş süreçlerinde optimizasyon arayanlar için önemlidir. Temel olarak tümleşik iletişim, sistemler veya cihazlar arası iletişimi en hızlı ve en verimli…

Azure Relay Nedir?

Azure Relay Nedir? Azure Relay, kurumsal ağlarda çalışan hizmet türlerinin güven bir yöntem ile buluta açılmasını sağlayan hizmettir. Böylelikle güvenlik duvarında bir bağlantı noktası açılmasına…

Ping Nedir?

PİNG NEDİR? Ping Nedir?; Çevrimiçi oyun severlerin sıklıkla karşılaştığı ping sorunu, çoğu zaman can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle de internet üzerinden oynanan oyunlar sırasında…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.