st-logo-1 (1)

Github Nedir?

GİTHUB NEDİR?

GitHub, web tabanlı bir depolama servisidir. Sürüm sistemi olarak ise Git kullanır. 8 Şubat 2008 tarihinde 4 arkadaş tarafından kurulmuştur. GitHub açık kaynaklı projeler için tamamen ücretsizdir. Özel depolar için ise ücretli üyelik sunar. 2011 senesinden bu yana açık kaynaklı projeler tarafından en çok kullanılan depolama servisi unvanına sahiptir.

GitHub nedir sorusunun cevabını yukarıda yanıtladık. Şimdi de GitHub hakkında bilinmeyen detaylara değinelim. Microsoft 2018 senesinde GitHub platformunu alacağını duyurmuştu ve kısa süre sonra bu 7.5 milyar dolarlık satış gerçekleşti. Ekim 2018’den beri GitHub Microsoft bünyesinde faaliyet gösteren bir sistemdir.

Kaynak: GitHub

Git Nedir?

GitHub sistemini daha iyi anlamak için Git kavramının ne olduğunu bilmekte fayda var. Git, kısaca açık kaynaklı yapıya sahip bir projedir. Günümüzde en popüler VCS’lerden bir tanesidir. Ayrıca dünya genelinde proje geliştiricilerin %80’ninden fazlası Git’i kullanmaktadır. Bunda geliştiricilere sağladığı avantajların etkisi büyüktür.

Git, kullanıcılarına özellik dalları ‘Feature Branches’ sunar. Bu onu merkezi sürüm kontrol sistemlerinden ayrı bir konuma taşır. Böylelikle ekipteki diğer yazılımcılar kodlarda değişiklik yapabilmek için özel depo alanına sahip olurlar. Yazılımcıların kodlar üzerinde yaptıkları değişiklikler, ana kodları etkilemez. İşlem bittiğinde onaylandığı taktirde değiştirilen kod ana kod ile birleştirilir.

Hub Nedir?

Hub nedir sorusunu şu şekilde tasvirleyerek cevaplamak mümkün: GitHub’u insan vücudu gibi düşünürsek Git bu vücudun kalbi, Hub ise ruhudur. Git ile benzer çalışma prensibine sahiptir. Komut satılarını yazılımcılar için sosyal ağa dönüştürür.

Hub, sadece projeye katkıda bulunulmasını sağlamaz aynı zamanda da benzer alandaki kişiler ile iletişim kurarak sosyalleşmeye olanak tanır. Geliştiriciler diğer geliştiricileri takip ederek yaptığı işlerden haberdar olabilirler.

GitHub Nasıl Kullanılır?

GitHub’u ekip olarak ücretsiz bir şekilde deneyimlemek mümkün. Bu platformun temel planı 500 MB depolama alanı içerir. Eğer daha kapsamlı ve geniş depolama seçenekleriyle kullanılmak istendiğinde ise ücretli planlamalarından birisi tercih edilir.

GitHub kullanımına başlamadan önce hedeflenen planlama seçilmeli, hemen ardından ise üyelik işlemleri tamamlanmalıdır. Bu işlemlerin ardından GitHub dünyası keşfedilmeye başlanabilir.

Benzer Yazılar

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

Linux Nedir?

LİNUX NEDİR? Linux, bilgisayarların oluşumunda büyük pay sahibi olan işletim sistemlerinden birisidir. Kısaca çekirdek yazılım demek mümkün. Aynı zamanda Linux işletim sistemleri bir özgür yazılım…

Agi̇le Nedi̇r?

AGİLE NEDİR? Agile nedir sorusunun genel yanıtı, yazılım geliştirme sürecinde kullanılan bir tür özel yaklaşımdır. Bu yöntem sayesinde yazılımların geliştirilme aşamasında tasarımcılar öngörülemezlik sorunsalını ortadan…

WM Ware Nasıl Kurulur ?

WM Ware Nasıl Kurulur ? WM Ware Nasıl Kurulur Bu makalemizde WM Ware Nasıl Kurulur ? u işleyeceğiz. Geçtiğimiz 15 yıl öncesinde internet kullanım popülasyonu…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.