st-logo-1 (1)

IPv6 Danışmanlığı

IPv6 Danışmanlığı

Geçmiş yıllarda kullanılan IPv4 adresleme sistemi, teknolojinin gelişmesi taleplerin artmasıyla yetersiz kalmaya başladı. Kurum sistemlerinde kullanılan cihaz sayılarının artışıyla yetersiz kalan IPv4, yerini IPv6 protokolüne devretti.

Sunucu Teknik, sistemlerinizin IPv6 protokolüne geçişi konusunda sizlere kusursuz hizmet sunuyor. İster sıfırdan IPv6 sistem kurulumu olsun, isterse mevcut IPv4 protokolünü IPv6 ile entegre çalışması olsun tüm alanlarda sorunsuz, güvenli ve kesintisiz bir altyapıya sahip olmanızı sağlıyor. IPv6 danışmanlığının başlıca hizmet unsurları şunlardır:

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?

Bariyer Sistemleri

Sistemleriniz yetersiz kalmasın.

IPv6 Kategorileri

Internet Protocol Version 6 teriminin kısaltımı olan IPv6 dilimizde ‘İnternet Protokol Sürüm 6’ olarak telaffuz edilmektedir. IPv4’ün 32 bitlik alt yapısı ile adresleme konusunda yetersiz kalması ve sistem kullanımlarında aksaklıklar yaşanması nedeniyle geliştirilmiş bir sistemdir.

128 bitlik altyapısıyla günümüz internet akışı IPv6 ile kolaylıkla sağlanabilmektedir. IPv6’yı bir önceki versiyonuyla karşılaştırıldığında görülen en belirgin farkı geniş alan bandına sahip olmasıdır. Uzunluğu 128 bit olan IPv6’ların büyüklüğü ise ortalama 340 desilyondur.

Neighbor Discovery mesajları, IPv6’nın getirdiği yeniliklerden olan komşu saptama sistemidir. Dijital dünyada bu terimin kısaltımı NDP olarak ifade edilir. İşlevsellik bakımından kendi içerisinde 4 ana kategoriye ayrılır. Bu kategoriler ise şunlardır:

Yönlendirici Talep Mesajı “Router Solicitation” : Ağdaki periyodik mesajları bekletmek yerine yönlendirmelerde bulunan multicast mesaj bileşenleridir.

Yönlendirici İlan Mesajları “Router Advertisement” : Bu yöntem, yönlendirici talep mesajlarını cevaplama yetisine sahiptir.

Komşu Talep Mesajlları “Neighbor Solicitation” : Bir tür Link-Layer buluşması olarak tanımlanır. Bileşenler arası erişebilirliği sağlar.

Komşu İlanı “Neighbor Advertisement” : Bu tür, Neighbor Advertisement’in talep mesajına cevaben kullanılır.

IPv6 Nasıl Etkinleştirilir?

Diğer birçok bilgisayar ve ağ sistemlerinde olduğu gibi IPv6 protokolü de dışarıdan kurulumu ve kullanımı basit bir sistem olarak görünmekte. Fakat bunun aksine kendi içinde karmaşık bir yapıya sahiptir. Etkinleştirme işleminin uzman ekiplerce yapılması kullanıcıların yararınadır.

IPv6’nın etkinleştirme adımları şu şekilde ifade edilebilir:

IPv6 Hızı Etkiler mi?

IPv6, IPv4’ün yetersizliği sebebiyle yürürlüğe girmiş bir protokoldür. Buradan da anlaşılacağı üzere IPv6 ağ güvenliği konusunda daha iyi iyileştirilmiş bir hizmet sunmak için mevcut. Fakat günümüz bazı kullanıcılar arasında IPv6 protokolünün internet ve sistem hızını aksattığı, yavaşlattığı söylentisi dolanmakta. Bu tamamen hatalı bir varsayımdır.

IPv6 protokolünün kullanımı, kullanıcıların kesinlikle bir hız sorunu yaşamalarına sebebiyet vermez.

IPv6 kullanımda kullanıcıların en sık karşılaştıkları sorunlardan birisi de “Ağ Erişim Yok” hatasıdır. Bu hatanın çözümü oldukça basittir. IPv6 sorunu ile karşılaşıldığında şu adımlar takip edilirse, hata giderilecektir.

Sistemi yeniden başlatın.

Router’ı ya da modemi yeniden başlatın.

Kullanılan aygıtın işletim sistemini güncelleyin.

Ağ sistemlerinde yer alan aygıtların güncelliklerini kontrol edin.

Eğer bu adımları uygulamanıza rağmen sorun henüz giderilmediyse firmamız ile iletişime geçerek çözüm desteği sağlayabilirsiniz.

Yerel ağ IPv6 modu, internet protokol sürümünün 6. versiyonu olarak hayatımıza giren bir sistemdir. İnternet özelliği barındıran donanımların iletişim kurmaları için sağlanan IP adreslerinin yönetimi, IPv6 ile mümkün. Özellikle kullandığı IP adreslerinin 128 bitlik bir performansa sahip olması, popülerliğini her geçen gün biraz daha arttırdı.

IPv6 protokolü alfa numerik bir sıralama sistemiyle çalışır ve sekiz dizeden oluşur. Bir IPv6 protokolüne şu şekilde örnek verebiliriz: 2002:97:A11:10:11:1:0:124

Yeni nesil internet modemlerinde IPv6 kullanımı eski oranla daha fazla kolaylaşmıştır. Özellikle bireysel modem kullanımlarında bu durum hayli basittir. Modem üzerinden herhangi bir ayar yapılmasına gerek yoktur. Bilgisayar üzerinden bu ayarlar kolaylıkla yapılabilmektedir.

Fakat büyük miktarda aygıta sahip kurumlarda IPv6 protokolünün kurulum ve kullanımı uzmanlık gerektiren bir işlemdir.

Bu konuda alanında en iyi ve doğru çözümleri sunan Sunucu Teknik firması ile iletişime geçerek, sistemlerinizi emin ellere emanet edebilirsiniz.