st-logo-1 (1)

Mail Güvenliği Çözümleri

Mail Güvenliği

Kurumsal firmaların olmazsa olmazlarından olan maille iletişim en riskli iletişim araçaları arasında gösterilmektedir. Mail aracılığı ile firmalar ve firma çalışanları kolaylıkla kandırılabilmektedir. Günümüzde internet aleminde dolaşan maillerin neredeyse %55’i spam maillerden oluştuğu herkesce bilinmektedir. Spam mailler aracılığı ile kötü yazılımlar kötü amaçlar için kullanılmaktadır. Reklam, fidya bunların başında gelmektedir.

Sunucu Teknik ekibi olarak, firmanızın mail güvenliği konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Firmanızın ihtiyaçlarını belirliyor doğru ürünü seçiyor ve konumlandırıyoruz bizimle iletişime geçerek hizmetimizin detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mail güvenliği için kullanılan yöntemler:

Güvenli e-posta gönderiyor musunuz?

e-Posta Güvenliği

E-Mail, dilimizde elektronik posta anlamına gelen ve internet aracılığıyla ses, görüntü, metin vb. gibi dosyaları cihazlar arası aktarmaya yarayan iletişim türüne verilen isimdir. Kullanıcılar bu iletişim yöntemini kullanarak hızlı veri akışını sağlayabiliyorlar. Yapılan yazışmaları ve dosyaları sınırsız süreyle kayıt altında tutması, bu iletişim türünün kurumlar tarafından oldukça talep görmesine sebeptir.

Bu iletişim sisteminde her kullanıcı kendi belirlediği alan ismine sahip olur. E-Mail kullanımında standart bir alan ismi ise şu şekilde olur: kullaniciadi@kurumadi.com

Dijital ortamda paylaştığımız bilgilerin güvenliğini sağlamak ve ilerisi için sorunlar yaşamamak adına birtakım uygulamalar yapabilirsiniz. Bu adımlar sayesinde mail güvenliğinizi en iyi düzeye çıkarmış olursunuz. Peki güvenli e-posta yollamanın yolları nelerdir?

Maillerde ne sıklıkla gizli ve özel bilgi paylaşılırsa, kötü amaçlı kişiler için saldırma ihtimali o derece artmaktadır. Bunun için e-postalarda mümkün olduğunca özel bilgiler paylaşılmamalıdır.

Spam olduğu düşünülen mailler açılmamalı ve aynı zamanda bu maillere yanıt verilmemelidir.

Topluma açık Wİ-Fİ alanlarını kullanırken adres çubuğundaki güvenlik sertifikasına dikkat edilmelidir. URL’nin başında eğer ‘https’ yerine ‘http’ yazıyor ise bu bir güvenlik sorunudur.

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?

E-posta Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Maillerin güvenliğini sağlamak adına yapılacak birçok uygulama mevcut. Yeterli güvenlik seviyesinin sağlanması için firmalar hem yazılımsal destek almalı hem de çalışanlarına güvenlik unsurları hakkında bilgi ve eğitimler sunmalıdır. E-mail güvenliğini sağlamak adına yapılabilecek uygulamalardan bazıları şu şekilde özetlenebilir:

Firmalar, çalışanlarına düzenli olarak spam ve kimlik avı saldırılarından nasıl korunacağı hakkında bilgilendirme yapması gerekir.

Şirket bünyesindeki personellerin mail şifrelerini güçlü bir seviyede tutmaları ve hatta belli periyotlarda bu şifreleri değiştirmeleri istenmelidir.

Gönderilen mailleri şifreleyerek 3. bir kişinin bu verilere ulaşması engellenir.

Maillerin kullanıldığı cihazlara mutlaka güvenlik uygulamaları yüklenmelidir.

En Güvenli E-Mail Hangisidir?

Korsan yazılımlar en çok mail üzerinden yayılım gerçekleştirmesi, kullanıcılar için en güvenli e-mail hangisi sorunsalını doğurmalarına neden oldu. Mail hizmeti veren firmaların sunucularının güvenilir olması, kullanıcıların memnuniyeti ile doğru orantılıdır. Günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcıya erişen GMAİL, sektörünün lideri konumundadır. Veri güvenliği politikasını en üst düzeyde tutması bu popülerliklerini haklı kılıyor.

Diğer yandan OUTLOOK, YANDEX, YAHOO gibi mail sunucuları da bu listeye eklenebilir. Unutulmamalıdır ki mail güvenliği, kullanılan sunucu kadar kullanım şekliyle de orantılıdır.

Mail Güvenliğini Nasıl Sorgularım?

Alınan bir maili açmadan önce ne derece güveli olduğunu sorgulamak için mail sunucularının farklı yöntemleri bulunmaktadır. Dünyanın en çok kullanılan mail sunucusu GMAİL ile bu konuyu ele alalım. GMAİL kullanıcılarına gelen mailin üstbilgisini okuma imkânı verir. Bu sayede e-postanın alıcıya nasıl ulaştığını ve nereden ulaştığını öğrenmek mümkün. Ayrıca mailin gecikmeli gelip gelmediğini sorgulayabilirsiniz. Belirgin gecikmeler gözlemlenen e-postaların kötü yazılım olma ihtimali yüksektir.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre bir yıl içerisinde sadece 7.9 milyardan fazla verinin siber saldırıyla tahrip olduğu görülüyor. Bu saldırıların büyük bir bölümü ise mail yöntemiyle gerçekleşmiştir. Günlük yaşantımızda sunduğu iletişim seçenekleri sayesinde bize hız kazandırırken masum görünen bu uygulamalar, eğer önlem alınmadığı taktirde büyük sorunlar yaratacak kapasiteye sahipler.

Mail güvenliği konusunda sunduğumuz kusursuz hizmetler hakkında bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.