st-logo-1 (1)

Monitoring Çözümleri

Monitöring Çözümleri

Monitöring çözümleri, ağ ve veri sistemlerini oluşturan donanımların tamamını anlık olarak kontrol eden, bir tehdit veya sorun halinde hızla müdahale edilebilen hizmetin adıdır. Büyük ölçekli kurumların bünyelerinde oldukça fazla sayıda ağ sistemi ve güvenlik teknolojisi bulunmaktadır. Tüm bu sistemlerin belirli periyotlarda bakımlarının yapılması, eksikliklerin giderilmesi gerekir. Sistemlerin içinde kritik verilerin bulunduğu göz önüne alınırsa bu işlem uzman ekipler tarafından sağlanmalı, yaşanabilecek her türlü soruna karşı bu ekiplerce anlık reaksiyonlar alınmalıdır.

Monitöring hizmeti genel olarak sadece izleme sistemi olarak bilinse de aslında bu sistem sayesinde detaylı analiz ve raporlama hizmetine de sahip olunur.

Sunucu Teknik firmasının sağladığı monitöring çözümleri şunlardır:

Bariyer Sistemleri

Her şeyi kayıt altına alın.

Log ve Loglama

Log, uzman ekiplerin kontrolünde sistemlerin içine yerleştirilmiş olan, hareket kayıtlarının oluşturulduğu dosyalara verilen isimdir. Türkçemizdeki kelime karşılığı ‘kayıt’ olarak kullanılır. Ağ sistemlerimden işletim sistemlerine, yazılımlardan aplikasyonlara kadar birçok alanda loğlar aktif olarak kullanılır.

Sistemler, açılışından itibaren tüm süreçte hareketleri kayıt altında tutarak olağandışı durumlarda uyarı veren ve verimsiz çalışan uygulamalar konusunda bilgilendirme yapan kayıtlar bütünüdür. İnternet üzerinden veri akışının hayatımızın bir parçası olduğu şu dönemde, işleyişin kesintiye uğramaması için hataların kayıt altına alınması ve anlaşılabilir raporlamalarla bizlere sunulması oldukça elzem bir durumdur.

Doğru loglama, bir sistemin verimli ve kesintisiz işleyişi gerekli unsurlardan biridir. Bu konuda detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?

Monitöring Nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte sistem yapılarının her geçen gün biraz daha kompleks bir yapıya bürünmesi, beraberinde bu durumu kontrol etme talebini oluşturdu. Monitöring hizmeti tam da bu talepleri gidermek için kurulan, donanımsal ve yazılımsal sistemleri izlemeyi hedefleyen bir dijital hizmet türüdür. Monitöring çözümlerinin işleyişi üç başlık altında listelenebilir.

Performans: Kullanılan sistem ve cihazların performanslarını kesintisiz bir şekilde izleyerek grafiksel raporlar oluşturmak.

Event: Sistemlere dağıtılan loğların tek bir merkezde birleştirip yönetilmesi.

Alarm: İstenmeyen durumları önceden bilgilendirmek ya da gerçekleşen sorunları anında ikaz etmek.

Bu üç unsur birbirine entegre olmuş yapıya sahiptir. Birinin bile eksik olacağı durumlarda sistem aksar, sorunlara yol açar.

Monitöring Neden Önemlidir?

Monitöring, network yönetim sisteminden merkezinde yer alır. Ağ yönetim sistemini oluşturan firewall, switch, router gibi donanımların performanslarını anlık olarak takip eder ve sistem hareketlerini görsel analizlerle yetkili birimlere iletir.

Monitöring hizmetinin büyük ölçekli kurumlar için önemli bir yer teşkil eder. Bunun sebeplerini şu şekilde listeleyebiliriz:

Ağ İzleme Aşamaları Nelerdir?

Ağ izleme, kurum talepleri ve hacmine göre değişkenlik gösterir. Her sistemin kendi içerisinde yarattığı farklı unsurlar mevcuttur. İyi bir monitöring hizmeti sağlayan firmanın amacı bu talep ve unsurları doğru okuyarak en iyi hizmeti sağlamaktır. Ağ izleme genel hatlarıyla şu bileşenlerden oluşur:

Keşif: Ağ izleme süreçlerinde protokoller oluşturarak verimli bir keşif olanağı tanır.

Performans Yönetimi: Sunucuları ve bu sunuculara bağlı cihazları izleme, analiz etme ve yönetme eylemidir. Performans yönetimi sayesinde sistemlerin sürdürülebilirliği sağlanır.

İkaz Yönetimi: Sistemde oluşabilecek hataları önceden ya da oluştuğu anda yetkili birimlere bilgilendirmeyi sağlar.

Network Trafik Analizi: Birtakım ölçümler yaparak network performansını daha iyi anlamaya, sağlıklı yönetimini sağlamaya yarar.

Monitöring Süreçlerinin Faydaları

Monitöring süreçlerinin faydaları, kurumlar için özellikle uzun vadede kendini göstermektedir. Network izleme temelde sistemde oluşan arızaları anlık gözetleme olarak bilinir. Fakat sağladığı faydalar bununla kısıtlı değildir.

Ağ izlemenin yarattığı en önemli faydalardan biri de yaptığı analizlerin sonucunda derinlemesine analiz oluşturmasıdır. Bu analizler neticesinde sistemdeki aksaklıklar önceden tespit edilir, bu da işleyişin kesintiye uğrama sorununu ortadan kaldırır.

Alanında eğitimli ve uzman teknik kadromuzun sağladığı hizmet ile siz de network sisteminizi ve ona bağlı cihazları anlık olarak izleyebilir, veri trafiğini tek bir merkezden yönetebilirsiniz.