st-logo-1 (1)

NOC SOC Hizmetimiz

NOC SOC Hizmetlerimiz

Sunucu Teknik ailesi olarak, BT altyapısı izleme hizmetlerimizi NOC,SOC,SIEM olmak üzere üç model olarak sunmaktayız. Bu bahsettiğimiz hizmetler birbirini tamamlamış olsa da bunları bir bütün veya tek tek olarakta sunmaktayız.

Günümüzde NOC ve SOC hizmetleri birbirinden bağımsız iki ayrı işleyiş olarak görünse de aslında birbirini tamamlayan iki hizmet türüdür. Biri olmadan diğerinin doğru ve verimli işlemesi mümkün değildir. Bu iki hizmet ayrı ayrı firmalarca karşılanabilse de tek bir ekip tarafından kurulması, devamında profesyonel hizmet alınması sürdürülebilirlik açısından oldukça mühimdir.

Teknoloji alt yapınızı orantılı şekilde artırın.

NOC SOC Hizmeti Nedir?

Dijital dünyada hizmet sağlayan ya da sektörel faaliyetlerinin bir kısmında dijital dünya ile bağı bulunan firmalar marka değerlerini yükseltirken aynı zamanda teknolojik alt yapılarını güçlendirmeleri gerekmektedir. Çünkü siber saldırılar büyümeyle orantılı olarak daha da artmaktadır. Bu da kurumsal ağların yönetimini oldukça zor bir hale getirmektedir.

Kurumsal ağların saldırılara karşı hazırlıklı olması gerekir. Devamlılık esasıyla gözetleme yapılarak yaşanması muhtemel saldırı anında sorunun kaynağı tespit edilip, hızla müdahale edilmelidir. Aksi halde ağların sağlıklı çalışması mümkün olmaz, firmalar her alanda gerileme yaşar.

Kurumsal ağların doğru, verimli ve kesintisiz çalışmasını sağlamak ancak Network Operations Center “NOC” ile Security Operations Center “SOC” ekiplerinin profesyonel bir şekilde çalışmasıyla mümkündür. NOC, ağ sunucularının ve donanımsal ekiplerin çalışma performansları kontrol eder. SOC ise kurumsal ağlara yapılan tehditleri takip ederek güvenlik ihlallerini tespit eder.

Bu iki hizmeti de sağlayacak olan ekiplerin alanında deneyimli olması gereklidir. Her ne kadar güvenlik ihlalleri yazılımsal destek ile öğrenilse de bu tehditleri doğru yorumlayacak, sağlıklı analizler yapacak uzman kişilere ihtiyaç vardır. Konusunda uzman ekiplerimiz ve teknolojik alt yapıya sahip hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?

NOC’un Görevleri Nedir?

Network Operations Center (NOC) İngilizce kökenli bir terim olup Türkçede Ağ Operasyon Merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu merkezin misyonu tespit edilen olumsuz olayların en kısa sürede giderilir sistem akışını sağlamaktır. NOC’un görevlerini genel olarak şu şekilde maddeleyebiliriz:

Yüksek miktarda kullanıcısı olan firmalar NOC desteği almadığı taktirde sahip oldukları ağ trafiğini yönetmeleri, bu ağda oluşan sorunların tespiti, saldırıların kaynağı gibi birçok durumda savunmasız kalırlar. Düzgün bir işleyiş için NOC hizmeti kurumsal bir firma için elzemdir.

Ağ Operasyon Merkezi Nedir?

NOC’un dilimizdeki açılımı olan ağ operasyon merkezi, konusunda uzman ve özel eğitimli ekiplerin birden fazla kurum ağını yönettiği ve 7/24 gözlemlediği, özel donanımsal ve yazılımsal gereçler ile kurulan bir alandır. Ağ operasyon merkezinde görevli ekipler, ağ işleyişinin kesintiye uğramasından kaçınmak için çalışmalar yapar.

Ayrıca elektrik kesintileri kurum ağlarından belli tahribatlara yol açabilir. Ağ operasyon merkezi ekipleri bu hasarları tespit ederek sorunu direkt kaynağında giderir. Büyük kullanıcı sayılı ağlara sahip işletmelerin ağ operasyon merkezi kurması tercihten ziyade bir zorunluluktur.

Ağ operasyon merkezi hakkında detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.