Sanallaştırma Çözümleri

Sanallaştırma, bilgisayar kaynaklarının kullanan kişilerden soyutlanmasına verilen isim olarak tanımlanabilir. Sanallaştırma teknolojisinden faydalanarak, şirket içerisindeki maliyetlerinizi düşürebilir uygulamalara olan erişiminizi ise artırabilirsiniz.

Sanallaştırma Çözümleri Hizmeti Almak İçin ; Bizimle İletişime geçiniz.

Sunucu Teknik’in bilgi ve donanım ile harmanlanmış saha tecrübesi ile standartlara dayalı sanallaştırma hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Sanallaştırma, depolama birimi veya işletim sistemi gibi bir çeşit bilgi işlem kaynağının sanal sürümünü kurmak için kullanılan sistemdir. Sanallaştırma sistemi, şirketlerin bünyesinde yer alan sunucuların hepsini tek bir bilgisayarda işletmektedir. Bu sayede tek bir bilgisayarda çok sayıda sunucu çalıştırılabilmektedir.

Sanallaştırma, sanal bir kaynak şeklinin (işletim sistemi, masaüstü, depolama alanı, sunucu, ağ ya da dosyalar) ortaya çıkarılması olarak da tanımlanmaktadır. Sanallaştırmanın ana donanımı bölümlere ayrılmaktadır. Bu sayede her çeşit işlemci, bağlantı yerleri ve bellek gibi öz bileşenlerine sahip tam bilgisayar sistemi olarak izole edilmiş biçimde çalışmaktadır. Ayrıca Sanal Makine (VM) olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Sanallaştırma ile şirketlerin çoğalan bilgi işlem gücü ve depolama alanı gereksinimleri birden fazla sunucunun oldukça verimli ve düşük maliyetle kullanmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda yalnız kullanıcılar için ortaya koyulmuş bir bilgisayarda farklı işletim sistemlerine ihtiyaç duyan uygulamaları işletmek için de sanallaştırmadan yararlanılmaktadır.

Eski bir teknoloji olarak göze çarpan sanallaştırma, günümüzde popülerliğini koruyan ve bulut bilişim bakımından da oldukça önemli olan sistemdir. Sanallaştırma, sanal makinelerin ve depolama aygıtlarının donanım boyutunu eş zamanlı saptayabileceğimiz bir çeşit snapshot tarzı ortaya çıkarmıştır. Kaydedilen bu durum sonradan geri yüklenebilmektedir.

Ayrıca sonradan ortaya çıkan değişiklikleri de etkin bir biçimde geri alabilmektedir. Bu yüzden yedekleme özelliği bakımından oldukça kullanışlı bir hal almaktadır. Sunucunun arızalanması gibi durumlarda, sunucunun bütün ayarları ile depolama nitelikleri aynı şekilde başlatılmaktadır.

Kaynak
Sanallaştırma Faydaları
Donanım maliyetlerini oldukça düşürmektedir.
Yönetim kolaylığı sağlayarak bir yerden birden fazla sunucu ile diğer bileşenlerin yönetilerek izlenmesini temin etmektedir.
İş devamlılığı açısından önemli rol oynamaktadır.
Boş yere yapılan yatırımların yapılmasını engellemektedir. Yapılan yatırımların ise tam anlamıyla kullanılmasını sağlamaktadır.
Veri merkezinde gerekli olan fiziksel donanımların sayısını azaltmaktadır.
İhtiyaç duyulduğunda hızlı bir biçimde sunucu ve depolama kaynağı ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.
Oldukça az donanım ile hizmet vermektedir. Bu nedenle iklimlendirme ve enerji tasarrufundan kazanç elde edilebilmektedir.

Tüm sanallaştırma çeşitlerinin kendilerine göre nitelikleri ve kullanım alanları mevcuttur.

Sanallaştırma Çeşitleri

Birden fazla fiziksel sunucuda sanallaştırma işlemi uygulayarak az sayıda fiziksel sunucuyla birlikte çalışmasına imkân sağlayan sanallaştırma çeşididir. Örnek verecek olursak, 5 fiziksel sunucunun sanallaştırılarak 1 fiziksel sunucu yardımıyla sanal bir biçimde çalışmasına olanak sağlanabilmektedir.

Bilgilerin sanallaştırılarak bir dosya içerisinde muhafaza edilmesi işlemidir.

Ağ elemanlarının sanallaştırılıp fiziksel ağ ile iletişim gerçekleştirmiş gibi çalışmasını temin etmektedir.

Bu sanallaştırma türü bilgisayarların sanallaştırılması ile ilgilidir. Tam olarak veri merkezine taşınması ve son kullanıcıların ağ ya da internet aracılığıyla kaynaklara ulaşarak kullanılmasını temin eden sanallaştırma çeşididir.

Uygulamaların bilgisayarlara kurulmadan sunucu aracılığıyla işletilmesini sağlamaktadır. Öte yandan bilgisayara kurulmuş gibi kullanılabilmesini sağlayan sanallaştırma çeşidi olarak da adlandırabiliriz.

İletişim Bilgilerimiz

  • Tandoğan Cad. No:132/b Pendik, İstanbul
  • 0216 397 53 96
    0539 377 53 96
  • info@sunucuteknik.com

Broşürlerimiz

Bilgisayar bakım anlaşması standart teklif formunu ve yaptığımız hizmetleri .PDF formatında indirebilirsiniz.

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X