VPN Çözümleri

VPN Çözümleri

Ağ teknolojisinde sektörünün lider konumunda bulunan Sunucu Teknik, Fortinet altyapısını kullanarak farklı bölgelerde şubelere sahip firmalara deneyimli ekip ve hizmet anlayışıyla VPN çözümleri sunuyor.

VPN’in genel tanımı olarak uç noktalar arası cihazların veri iletişimini sağlayan bir sistem olduğu söylenebilir. Firma yöneticilerinin ve çalışanlarının her zaman her noktada hızlı ve kesintisiz bir şekilde ulaşmasını temin eder.

Sağladığımız VPN hizmetleri:

Bariyer Sistemleri

İletişiminiz güvenli ve hızlı mı?

Neden VPN?

VPN, uç noktaların birbiriyle olan iletişiminin güvenli ve hızlı olmasını sağlayan yazılımsal ağ hizmetidir. VPN, Virtual Private Network teriminin kısaltılmış halidir. Dilimizdeki telaffuzu ise ‘Sana Özel Ağ’ olarak yapılır. VPN’i daha anlaşılır bir anlatımla ifade etmek gerekirse, bir cihazdan başka bir cihaz arasında doğru ve verimli iletişimin sağlanması için kurulan tüneller bütünüdür. Bu tüneldeki veri trafiği özel yazılımlar ile şifrelendiği için, araya girmek isteyen kötü amaçlı yazılımlar bu verilere erişim sağlayamaz.

Çağımızın ticareti dijitalleşme ile doğru orantıda sürdürüldüğü göz önüne alınırsa veri akış performansı ve güvenliği oldukça mühimdir. VPN, bu veri akışını sağlayarak yaşanabilecek sorunların önlemini alır.

VPN kuruluş dönemlerinde başta bireysel bilgisayar kullanıcılarını hedeflemiş olsa da günümüzde artık neredeyse tüm kurumların başvurduğu bir yöntemdir. VPN kullanımının gerekli olduğu durumları birkaç başlık altında listeleyebiliriz:

Global düzeydeki firma veya kurumlar.  Bir ya da birden fazla ofis/şubeye sahip işletmeler.  Şube ya da cihaz sayısı gözetmeksizin kritik veriye sahip olan birey veya kurumlar. Uç noktalardaki veri faaliyetlerini tek bir merkezden yönetmek isteyenler.  Mobil çalışma altyapısına sahip işletmeler.

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?

SSL VPN Nedir?

Eskiden ticari faaliyetler ofis ya da kurumsal binalardan yönetilmekteydi. Fakat ticari sınırlar her geçen gün genişledi ve artık neredeyse global bir düzeye erişti. Bu da birimler arası güvenli veri akışının sağlanması hususunda önem arz etti. SSL VPN ile ticari faaliyetlerdeki tüm veri akış sorunu ortadan kalkmış oldu.

SSL VPN sayesinde tüm kullanıcıların cihazlarındaki hareketler incelenebilir, uygulama kısıtlaması yapılabilir ve kullanıcıların şirket networküne güvenle dahil olabilir.

SSL VPN’nin işletmelere sağladığı kolaylıklar şunlardır:

Tüm cihazlara ve kullanıcılara uzaktan erişim olanağı sağlar.

Mobil cihazlarda kullanım kolaylığı temin eder.

Ağ güvenliği konusunda yönetim kolaylığı sağlar.

NAC kullanımına erişim desteği verir.

IPSec VPN mi SSL VPN mi?

Kullanıcılar VPN tercihinde bulunurken genelde 2 yazılım arasında kararsız kalırlar. Bunlardan biri IPSec, diğeri ise SSL VPN’dir. Fakat her iki sisteminde kendi içinde artı ve eksileri mevcuttur.

IPSec VPN tercih edildiği taktirde, firmadaki tüm cihazlara tek tek IPSec VPN Client yüklenme zorunluluğu vardır. Haliyle bu da cihazların masaüstünde değişikliklere sebep olur. Ayrıca güvenlik konusunda da IPSec VPN’in kurumlara çıkardığı ekstra maliyetler de mevcut. Buna Layer 3’te çalışan bir protokol olması örnektir. Bu katmanda çalışan bir yazılımın güvenlik önlemlerini yeterli seviyeye taşımak için takviye IT donanımları kurulması gereklidir.

Öte yandan SSL VPN Layer 7’de çalıştığı için sistem kullanıcılarına özel güvenlik koşulları sağlar. Günümüzde kullanılan en popüler web servisi sağlayıcıları SSL’i destekler. Bu sayede SSL VPN kullanıcıları mobil, bilgisayar, tablet gibi tüm cihazlarında sorun yaşamadan kullanım gerçekleştirebilirler.