IT Nedir?

IT, asıl adıyla ‘Information Technology’ günümüz bilişim dünyasında adından sıkça söz ettiren bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Özellikle bu kavramın kapsayıcı bir yapıya sahip olması, onun popülasyonunun her geçen gün biraz daha artmasına neden olmaktadır. Peki IT nedir? Genel olarak tanımlamak gerekir IT, herhangi bir bilgisayar, ağ sistemleri ya da depolama araçları kullanılarak dijital yapıdaki verilerin birçok farklı türde işlem görmesine verilen isimdir. Verilerin işlenmesi, yapılandırılması, korunması ve oluşturulması IT hizmetlerinin çalışma prensiplerinden bazılarıdır.

Information Technology kavramının dilimizdeki karşılığı bilgi teknolojileridir. Ayrıca ticari hayatta bu kavram karşımıza genellikle firmaların bilgi işlem departmanlarında karşımıza çıkar. Genel itibariyle büyük organizasyon ve ticari faaliyetlerde kullanılsa da bazı durumlarda bireysel taleplere de cevap vermektedir.

Günümüz toplumlarında IT denilince akla ilk olarak internet ağları gelmektedir. Ancak IT, sahip olduğu çok katmanlı çalışma yapısıyla geniş bir kullanım alanına yayılmıştır. Televizyon, telefon, bilgisayar donanımları, elektronik çoğu ürün, Telekom ekipmanları ve E-ticaret alanı IT’nin tercih alanlarından bazılarıdır.

IT kavramı, dünyada ilk olarak 1958 senesinde Harvard Business Review’de yayımlanan bir makalede ortaya çıkmıştır. Makaleyi kaleme alan yazarlar J. Leavitt ve L. Whisler IT hakkında şu ifadeleri kullanmışlardı: “yeni kurulan teknolojinin şu an için bir ismi yok, şimdilik buna IT diyoruz.” Kaynak 

Network olarak da adlandırılan IT, internetin temelini oluşturan iletişim ağları manasını taşır. Peki böylesine önemli bir konuma sahip olan kavramın kullanım alanları nelerdir? Bu konuyu birkaç başlık altında belirtmek mümkün:

Telefon ve radyo ekipmanları
Performans yönetimi temelli yazılımlar
Elektronik tablolar için kullanılan yazılımlar
Video konferans uygulama ve araçları
Şahsi bilgisayarlar
Blog oluşturmaya yönelik yazılımlar

Teknolojinin her geçen gün yaşamımıza daha fazla entegre olması ve kullanım alanının hayli yaygınlaşmasıyla birlikte yönetmeye çalışılan bu sistemlere karşı sorumluluklar arttık ve güvenlik unsuru daha da ön plana çıktı. Bu sebeple karmaşık bir hale bürünen bu sistemler için IT departmanları adı altında yeni bir hizmet alanı oluştu. Bu departmanlarda hizmet veren IT uzmanları sayesinde tüm bu karmaşık sistemlerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışması mümkün hale geldi.

IT departmanlarının iş tanımı genel olarak şu şekilde belirtilebilir: Fiziksel donanımların bakım ve onarımı, sanallaştırma işlemleri, farklı yapıdaki aygıtların yönetim süreci, otomasyon araçlarının oluşturulması ve kullanılması, işletim sistemleri gibi daha birçok farklı yapıdaki teknolojik unsurlar IT departmanlarının katkılarıyla sürdürülebilir hale gelmektedir.

Firmaların ihtiyaç duyduğu teknolojiler ve organizasyonlar büyük oranda IT ile giderilir. IT departmanları bu ihtiyaçları giderirken genellikle ekip halinde çalışma gösterir. Çünkü bilişim teknolojileri kendi içerisinde hayli karmaşık bir yapıyı barındırır. Her bir ekip üyesinin deneyimi, ortak doğru çözümü sunar. Peki IT departmanlarının çalışma prensipleri nelerdir? Bu konu 3 ana başlık altında toplanabilir…

IT Yönetimi: Bu işlem, IT sistemlerinin etkin ve verimli bir şekilde çalışmasıyla mümkün olur. Sonrasında firmanın ihtiyaçları ile uyumlu bir süreç işler.
IT Operasyonları: IT departmanının günlük çalışma prensipleri doğrultusunda gerçekleşir. Ağ bakımı ve cihaz yönetimi gibi uygulamalar bu kapsama dahildir.
Donanım ve Altyapı: Bilgi teknolojisinin tüm fiziksel bileşenlerinin temsilidir. Sistem bünyesini oluşturan donanımların kurulum ve bakım süreçleri ele alınır.

Günümüzde birey ve kurumlar için IT teknolojileri oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı işlemeyen bir IT sistemi, kurum için faaliyetleri zora sokar, hatta neredeyse işlevsel hale getirir. Bu sebeple kurumların IT yatırımlarına gereken özeni göstermesi, hem işlerindeki sürdürülebilirlik hem de maliyet açısından elzem bir konudur.

Benzer Yazılar

Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir? Günümüzde bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan sunucular, bireylerin yaşantılarında önemli bir konuma gelmiş durumda. Kullanılan dijital araçların büyük bir bölümü ve online hizmetlerin neredeyse…

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir? Bilgisayar teknolojileri her geçen gün gelişimini sürdürmeye devam ederken beraberinde de birçok sorunsalı getiriyor. Bilindiği üzere bunlardan en önemlisi ‘güvenlik’ konusudur.…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.