Kablosuz ağlar, günümüzde pek çok işletme ve ev tarafından tercih edilen ağ sistemleri arasındadır. Kabloların getirdiği yüklerden kurtulmak isteyenler, kablosuz ağ kurulumu sayesinde daha rahat bir çalışma ve yaşam ortamına sahip olabilir. Ancak kablosuz ağın da kendine has bazı dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin kısıtlı bir alanı kapsaması gibi. Bu durumda, kablosuz ağ kurulumu ve menzil artırma işlemleri hakkında daha fazla bilgi almanız gerekir. Rehberimizdeki tavsiyeler, size yardımcı olacaktır.

Kablosuz Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kablosuz ağ kurulumunda yönlendirici seçimi, en önemli aşamalardan birisidir. Yönlendirici seçiminde ekonomik yaklaşım, ne yazık ki ağ kapsamını da daraltır. Görece daha pahalı yönlendiriciler daha fazla anten barındırdıkları için daha geniş alanlara ağ bağlantısı sunmaktadır. Yönlendirici seçiminin iyi yapılması, ağ bağlantısının daha geniş menzile ulaşmasını sağladığı gibi ağ güvenliğini de artıracaktır.

Yönlendirici seçiminden sonra, bir modeme yönlendiriciyi bağlayarak gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Ayarları bilgisayar üzerinden gerçekleştirdikten sonra, yönlendiriciyi uygun bir yere koyabilirsiniz.

Kablosuz ağ kurulumu yapmak için, yönlendirici yazılımını yüklemek gerekir. Bunun için Aygıt Yöneticisi sayfasını kullanmak gerekir. Eğer yönlendirici yüklenmiş bir yazılım ile geldiyse, o halde kablosuz ağ kurulumu için yönlendirici ayarları sayfasını açabilirsiniz. Genelde bu adres 192.168.1.1 olacaktır. Bu adres, satın aldığınız ürüne göre değişebilir. Adrese giriş yapmaya çalıştığınızda, kullanıcı adı ve parola sorulur. Otomatik olarak atanmış kullanıcı adı ve parolasını yönlendirici ile gelen belgelerde bulabilirsiniz.

Yönlendirici ayarları sayfası üzerinden ağ adını (SSID) ve parola seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, IP adres ve DNS tanımlaması da yapabilirsiniz. Genelde bu adresler otomatik olarak doldurulmuştur ancak doldurulmadı ise varsayılan değerleri girebilirsiniz. Aklınızda sorun işareti varsa, İnternet Servis Sağlayıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu aşamalardan sonra, kablosuz ağ kurulumu tamamlanmış olur. Herhangi bir cihaz ile Wi-Fİ ağına bağlanarak test yapabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Menzil Artırma

Eğer kablosuz ağınızın menzili geniş değilse, bu durumda ilk olarak donanım gerektirmeyen yöntemleri seçebilirsiniz. Bu yöntemler şöyledir:

  • Modemi size yakın bir yere koymaya çalışın.
  • Modemi mümkün oldukça pencere kenarından ve diğer elektronik cihazlardan uzak tutun.
  • Eğer modeminiz ya da modem yazılımı oldukça eski ise, yenisi ile değiştirin veya güncelleyin.
  • Modem arayüzünden frekansınızı 2.4 GHz yerine 5GHz bandına yükseltin.

Eğer kablosuz ağ menzili, yukarıdaki işlemler sonucunda istediğiniz kadar artmadıysa, Wi-Fİ repeater ya da harici anten satın alabilirsiniz. Repeater, sinyalleri daha uzak mesafelere taşıyan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde kablosuz ağ menzilini oldukça geniş bir alana yayabilirsiniz. Ancak kablosuz ağ sinyal güçlendirici, ağ bağlantısının hızına etki etmez. Bu sinyali sadece taşır. Harici Wi-Fi anteni de benzer şekilde sinyali güçlendirerek daha geniş bir alana yayar.

Kablosuz menzil artırıcı satın aldığınızda, bunları farklı katlara yerleştirerek mesafeleri oldukça genişletmeniz mümkündür. Ek olarak router gibi network ürünlerinden faydalanarak ağ sinyalinin kalitesini ve hızını da güçlendirebilirsiniz.

1 Yorum

  • Aylin Coşkun

    Kasım 9, 2019 - 2:07 am

    Her türlü video içerik ve yazı içeriği inceledim böylesine güzel bir içerikle karşılaşmam benim için büyük bir şans oldu çooook teşekkürler

Bir Yorum Bırak

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X