st-logo-1 (1)

Keylogger Nedir?

KEYLOGGER NEDİR?

Günümüzde internet kullanımın artması ve buna paralel olarak tehditlerin yükselmesi, birçok sorunsalın doğmasına sebep oldu. Bu sorunsallardan birisi ve hatta en önemlisi Keylogger nedir sorusudur. Bir kötü amaçlı yazılım türü olan Keylogger, temel çalışma prensibi itibariyle diğer kötü amaçlı yazılımlardan farklıdır. Peki Keylogger nedir?

Keylogger, casus yazılım olarak ifade edilir. Ancak bu terim için en doğru tabir klavye dinleme sistemi olarak gösterilebilir. Siber zorbalar tarafından bilgisayarlara sızdırılan bu virüs, kullanıcıların klavye üzerinde yaptığı her hareketi kayıt altına alır. Yani klavye tuşundaki her bir vuruş, bu virüste kaydedilir ve üreticisine gönderilir. Gündelik hayatta hemen her gün klavyeler aracılığıyla şifreler girildiği düşünüldüğünde, Keylogger ciddiye alınması gereken bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Keylogger virüsünün bulaşma yolları diğer virüsler ile aynıdır. Mail, internet siteleri ve pop-up reklamlar Keylogger virüslerinin en bulunduğu yerlerdir. Bu yazılımların temel amacı bilgisayardaki klavye izlerini ele geçirerek fidye istemektir. Bazı durumlarda ise ele geçirilen banka bilgilerini nakdi hırsızlık amacıyla da kullandıkları görülür.

Kaynak: Klavye Dinleme Sistemi

Başlangıçta sadece klavye izlerini kayda alan Keylogger yazılımları mevcuttu. Ancak günümüzde siber korsanlar tarafından bu yazılımlar geliştirildi ve artık ekran kaydı yapan özelliğe sahip Keylogger virüsleri mevcut. Hatta son yıllarda nadir de olsa bilgisayar kameralarını aktif edip anlık olarak görüntü kaydı yapacak kadar ileriye gidenleri oldu. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulunca siber dünyada Keylogger’lar çok tehlikeli yazılımlardır demek mümkün.

Keylogger Nasıl Temizlenir?

Keylogger virüslerinin nasıl temizleneceğinden önce nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi sahip olmak, tehlikeyi minimum seviyeye indirir. Siber güvenlik hakkında en iyi bilgiye ulaşabileceğiniz ‘Siber Güvenlik Nedir?’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki virüsleri temizlemek, her zaman için önlemekten daha zordur.

Sistemlerden Keylogger virüslerini temizlenenin en etkili yöntemi, antivirüs çözümleridir. Güncel bir antivirüs programı bilgisayara indirilir ve detaylı tarama yaptırılır. Bu tarama sonucunda ortaya çıkan virüsler temizlenir. Eğer antivirüs çözümlerine rağmen Keylogger virüsü temizlenmiyorsa son çare olarak bilgisayarı formatlama yöntemine başvurulmalıdır.

Benzer Yazılar

Trojan Vi̇rüsü Nedi̇r?

TROJAN VİRÜSÜ NEDİR? Truva atı olarak da bilinen Trojan virüsü, günümüz siber saldırıları arasında en çok kullanılan ve en tehlikeli olan türlerinden birisidir. Kullanıcılara fark…

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir ? İsmi ‘Sanal Alem’ olsa da aslında yapılan tüm işlemler gerçek hayata yansımakta. Bireyler orada yaptığı işlemlerden gerçek hayatta da aynı şekilde…

Malware Nedir?

Malware Nedir? Malware, zararlı ve kötü amaçlı tasarlanan yazılımlara verilen genel bir addır. İngilizcesi ‘Malicious Software’ olan bu kavramın dilimizde karşılığı ‘kötü amaçlı yazılım’ olarak…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.