st-logo-1 (1)

NFC Nedir? Uygulamaları Nelerdir?

NFC, İngilizcedeki ‘Near Field Communucation’ teriminin kısaltılmış halidir. Dilimizde ise ‘Yakın Alan İletişimi’ olarak karşılık bulur. Temelde kullanıcılara zaman kazandırmak ve bu sayede farklı işlemler yapmak için yardımcı olur. Veri paylaşımı iznine sahip olan bu sistem RFID teknolojisi ile icat üretilmiştir. Güvenlik geçişleri RFID sayesinde gerçekleştirilir. NFC ile RFID çok benzer sistemlerdir. Ancak NFC, RFID’e oranla uzaktan bağlantıda biraz daha yavaştır.

Dijital dünya geliştikçe, geleneksel yöntemler yerini daha modern tekniklere bırakmaya başladı. NFC nedir? sorusunun yanıtı da burada yatıyor. NFC, geleneksel yöntemlerden sıyrılıp modern bir işleyişi sunar. Bu sistemler sayesinde uzun vadede nakit para kullanımının olmadığı bir dünyayı görmemiz mümkün olacaktır.

NFC, yani yakın alan iletişimi sistemi temel olarak akıllı telefonların belli bir mesafede birbirleriyle iletişime geçmesidir. Herhangi bir temasa ihtiyaç duyulmaz. Kablosuz bağlantı ile işlem gerçekleşir. Temas yakınlığının ideal oranı ise 4 ila 10 santimlik bir değerdir. Her geçen gün NFC teknolojisi hızla büyüyor. Özellikle pandemi gibi bir durumun yaşanması, bu sistemlerin önemini daha da öne çıkardı. Temassız işlemler sayesinde hijyen faktörü de arttırılmış oldu.

NFC Ne İşe Yarar?

NFC ne işe yarar? sorusunun en temel yanıtı, cihazlar arası iletişimin temassız bir şekilde gerçekleşmesidir. Manyetik alan indüksiyonu sayesinde kablosuz işleme imkân tanınır. Günümüzde NFC kullanım alanı her geçen gün artıyor. Şu an için alışveriş sektöründe büyük öneme sahip. Bir ürün aldığınızda telefonunuzu alıcı cihaza yaklaştırarak ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanımı oldukça basit.

NFC Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde ihtiyaçlara göre birçok NFC uygulaması üretildi. Her biri ayrı ilgi gören NFC uygulamaları sayesinde özellikle temassız alışveriş oldukça avantaj sağlıyor. Peki NFC uygulamaları nelerdir? İşte en popüler 5 NFC uygulaması.

Dijital Cüzdan
Taşımada Geçiş Kartı
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemleri
Kartvizit Sistemleri
Etkinlik Biletleri

Bunlara ek olarak araba anahtarı sistemleri ve otele giriş kartı sistemlerini de örnek olarak gösterebiliriz. Daha birçok kullanım alanına sahip olan NFC, gelecekteki dünyada çok daha iyi yerlere geleceğe benziyor.

Benzer Yazılar

BYOD NEDİR?

BYOD nedir? sorusunun temel yanıtı, firmaların bünyesinde çalışan personellerinden kendi cihazlarını getirmelerine izin vermesidir. İngilizcedeki ‘Bring Your Own Device’ teriminin kısaltılmış halidir. Dilimizde ise ‘Kedi…

Telefon Santrali Nedir? Nasıl Çalışır?

Telefon santrali, birden fazla telefonun tek bir merkezi noktaya bağlanarak aralarındaki iletişimin doğrudan koordine edilmesidir. Günümüzde telefon ile iletişim kurulmasının en önemli kısmını santraller meydana…

Programlama Dilleri Nelerdir?

Teknoloji, sürekli olarak gelişen ve değişen bir kavram. Bu gelişim de haliyle insanların gündelik hayatını olumlu düzeyde etkiliyor. Çoğu zaman rutinler, alışkanlıklar değişiyor. İşte tüm…