st-logo-1 (1)

Sertifika Zinciri Nedir?

SERTİFİKA ZİNCİRİ NEDİR?

SSL sertifika zinciri, adından da anlaşılacağı üzere zincir gibi birbirine bağlanan ve alttan üste mantığıyla dizilen sertifikaların sıralanmasıdır. Bir web sitesinin sertifikaya sahip olabilmesi için öncelikle Sertifika dağıtıcısı tarafından güvenlik unsurlarının karşılandığına dair onay alınması gerekir. Aksi halde durumu belirten bir uyarı çıkar ve hatta sistem hiç kullanılamayabilir.

Sertifika zinciri teknoloji dünyasında büyük oranda SSL kısaltmasıyla bilinir. Bu terimin açılımı ise Secure Socket Layer’dır. Türkçedeki karşılığı ise Güvenli Giriş Katmanı’dır. Genel olarak internet kullanımı sırasında kullanıcıların ve sunucuların gizliliğini sağlar. Güvenlik açısından oldukça önemli bir teknolojidir. Ayrıca sunucu ile istemci arasında bilgi akışının şifrelenerek iletilmesine olanak tanır. Sertifika zinciri, Netscape tarafından geliştirilen bir protokoldür.

Sertifika zinciri birtakım çalışma prensibine sahiptir. Bu prensiplerin başlıca olanlarını birkaç maddede belirtmek mümkün:

Kullanıcı, sunuculardan güvenli bir bağlantı talebinde bulunur.
Sunucu, istemciye sertifikası ile birlikte public key gönderir.
İnternet tarayıcısı sunucudan gelen bu sertifikanın güvenli olup olmadığını kontrol eder.
Ardından sunucu, public key ile şifrelenen bu mesajı kendi private key sistemi ile çözer ve sonuç olarak simetrik anahtar elde eder.
Sunucu, verileri artık bu simetrik anahtar aracılığıyla iletir.

Tüm bu sürecin ardından kullanıcı simetrik anahtarla sunucudan gelen verileri çözer ve internet sayfasını görüntüler.

Kaynak: Sertifika Zinciri Nedir?

Sertifika Zinciri Özellikleri

SSL, yani sertifika zincirinin yapı itibariyle özgün özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde sağlıklı veri iletişiminin sağlanmasına büyük katkılarda bulunur. Ayrıca internet ortamını daha güvenli hale getirir. Peki sertifika zinciri özellikleri nelerdir?

Sertifika zincirinde bağlantı tamamen gizli durumdadır.
Verilerin kodlaması ve şifrelerin çözülmesi sırasında güvenlik ve gizliliği sağlar.
Haberleşen tüm uçların kimliklerini doğrulayabilen özelliğe sahiptir.
En belirgin özelliklerinden birisi de doküman arşivi oluşturma sürecini daha kolay hale getirmesidir.
Veriyi gönderen ve alan kişilerin doğru noktalar olduğunu saptar.

Günümüzde en popüler web tarayıcıları sertifika zinciri, yani SSL protokolünü desteklemektedir. Chrome, Safari, Explorer ve Opera bunlara örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca en yaygın sertifika zinciri ise Comodo SSL’dir.

Benzer Yazılar

Azure Backup Explorer Nedir?

Azure Backup Explorer Nedir? Günümüzde her geçen gün bulut sistemleri üzerindeki iş yükü ve talep çeşitliliği artmaktadır. Özellikle bu iş yüklerinin artık Azure hizmetleri üzerinde…

WebRTC Nedir?

WebRTC, temel olarak açık iletişim teknoloji projesidir. Web tarayıcı üzerinden ses ve video iletişiminin sağlanmasını mümkün kılar. ‘Web-Based real time communication’ teriminin kısaltılmış halidir. Bu…

Browser Nedir?

Browser Nedir? İnternet kullanımı esnasında birtakım kavramlar hakkında bilgi edinmek, internette daha bilinç sahibi birer kullanıcı olmayı sağlar. Zira internet sadece eğlence amacıyla kullanılan bir…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.