Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sunucu bakımı, bir sunucunun gerek yazılımsal gerekse donanımsal olarak düzgün ve kesintisiz çalışmasını sağlamak için yapılan güncellemelere verilen isimdir. Bir bilgisayar ağının doğru çalışabilmesi için sunucu bakımı elzem bir konudur. Bu işlem genellikle ağ yöneticisinin görevidir ve bakım işlemi aksatılırsa ağın büyüklüğüne bakılmaksızın birçok sorun ortaya çıkar.

Öncelikle bir sunucunun verimli çalışması adına bakımlar yapılması için, o ağa yönetici atanması gerekir. Günümüzde bu işlemi genellikle uzman ağ bakım firmaları karşılamaktadır. Sunucu bakımının temel prensibinde ağ performansının istenen seviyede tutulması, potansiyel risklere karşı güvenlik sağlanması ve yedekleme protokollerinin düzenli aralıklarla yerine getirilmesi vardır. Bu üç ana unsur kesintisiz olarak sağlandığı taktirde kusursuz bir sunucu işleyişine ulaşılmış olunur.

Ayrıca sunucu bakımlarını planlayan, analiz eden ve uygulayan birçok yardımcı programlarda mevcuttur. Bu programlar otomatik sistem izleme prensibiyle çalışır ve gerekli durumlarda ağ yöneticisini bilgilendirir. Bu yardımcı programlar sonradan temin edilse de genellikle sunucunun donanım paketi ile birlikte verilir. 

Otomatik programlar kullanılsa bile, verimli bir sunucuya sahip olmak için fiziki müdahalelere ve belli başlı aşamalara ihtiyaç vardır. Bu temel adımlar kullanılan sunucunun performansını doğrudan etkiler. Peki sunucu bakımı konusunda ihtiyaç duyulan temel adımlar ve uygulamalar nelerdir? İşte cevabı…

Detaylı Analiz: Sunucu bakımı konusunda ilk olarak yapılması gereken sistem ve bileşenlerinin detaylı analiz edilmesi gerektiğidir. Sabit disk alanı, klasör izinleri ve yedeklemeler bu analizin yapılması gereken önemli noktalardan bazılarıdır. Aynı zamanda sunucu donanımının ısı protokolü de bu incelemelere dahildir. Çünkü aşırı ısınan bir cihazda tüm unsurlar olumsuz yönde etkilenir.
Güvenlik İncelemeleri: Güvenlik, her sistem kolunun olduğu gibi sunucular içinde olmazsa olmaz bir kavramdır. Güvenliğin sağlanmadığı bir serverda her türlü sorun ile karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple ağ yöneticisi gerekirse sistemdeki tüm bilgisayarlara erişerek güvenlik incelemelerini icra etmelidir. Ayrıca anti virüs çözümleri ile güvenlik işlemini desteklemelidir.
Yedekleme Planı: Sunucu bakımının en önemli unsurlarından birisi de yedekleme planının çıkarılması ve uygulanmasıdır. Sunucuda bulunan verilerin yedeklenme prosedürleri belli periyotlarda kontrol edilmeli ve bu verilerin güvenliği kontrol edilmelidir. Veri yedekleme planı yapıldığı taktirde ileride yaşanabilecek sorunlar karşısında olumsuz durumlar yaşanmamış olur.

Server bakımlarında profesyonel desteğin önemi yadsınamaz düzeydedir. Çünkü server bakımı dışarıdan görüldüğünde basit bir iş olarak algılansa da aslında yapı itibariyle hayli karmaşık ve zor bir işlemdir. Bu sebeple her türlü risk faktörüne hâkim ve güncel risklere karşı yeterli bilgiye sahip kurum ve kişilerce çalışmak, sunucu bakımı için en doğru yöntem olacaktır.

Sunucu bakımında yardımcı yazılımlardan faydalanması gerekir. Özellikle anti virüs programları bu bakımlar icrası sırasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Virüsler tıpkı diğer teknolojik cihazlara sızma girişiminde bulunduğu gibi bu sunucu donanımlarına da sızabilmektedir. Sisteme giren virüsler veri sızıntısına, sunucuya erişimin engellemesine ve sisteme bağlı cihazların verimsiz çalışmasına sebebiyet verebilir. Anti virüs programları kullanarak sabit disklere yerleşmiş casus yazılımlardan kurtulmak mümkün.

Kaynakça: ESET Sunucu Antivirüs Programı

Server Bakım Hizmeti

Bireysel ya da ticari alanda kullanılan sunucuların sürdürülebilir ve verimli çalışması için bakımlarının yapılması gerekir. Bu bakımlar adım adım incelendiğinde hayli karmaşık bir yapıya sahiptir. Uzman firmaların sunduğu server bakım hizmeti tam da bu noktada öne çıkmaktadır. Birçok sunucu donanım firması bu hizmeti bir süreliğine temin etse de belirlenen süre bittiğinde kullanıcılar kendi başlarına kalırlar. Bu noktada yapılması gereken şey, profesyonel bir server bakım hizmeti sağlayıcısı ile çalışmaktır.

Sistem büyüklüğü ne derece olursa olsun firmalar kullandıkları sunucular hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip değildirler. Haliyle bu da bakımların yapılmasında aksaklıklara yol açabilir. Sonrasında da istenmeyen problemlerin görülmesi kaçınılmazdır.

Benzer Yazılar

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir? Bilgisayar teknolojileri her geçen gün gelişimini sürdürmeye devam ederken beraberinde de birçok sorunsalı getiriyor. Bilindiği üzere bunlardan en önemlisi ‘güvenlik’ konusudur.…

Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir? Günümüzde bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan sunucular, bireylerin yaşantılarında önemli bir konuma gelmiş durumda. Kullanılan dijital araçların büyük bir bölümü ve online hizmetlerin neredeyse…

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır? Bir işletme sahibinin ya da kurum yöneticilerinin sorumluluğunda bulunan sistemlerin güvenliğini ve verilerin kötü amaçlı kişiler tarafından çalınmamasını sağlamak için birçok…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.