Sunucu Sanallaştırma Nasıl Yapılır?

Sunucu Sanallaştırma Nasıl Yapılır?

Genel olarak her ölçekteki şirketler sahip olduğu sunucuların tamamını tek bir donanım üzerinden çalıştırır. Fakat bazı durumlarda çalıştırılan sunucu sayısı yetersiz olabilmektedir. Tam da bu noktada sunucu sanallaştırma devreye girer. Bu uygulama sayesinde şirketler bir donanımsal cihaz üzerinden çok daha fazla sunucuyu çalıştırma imkanına sahip olurlar.

Sunucu sanallaştırma günümüzde çok sık telaffuz edilen bir kavram olsa da genel tanım itibariyle bilgi eksikliği mevcuttur. Sanallaştırma, depolama alanı, sunucular ya da işletim sistemi gibi veri işleyen kaynakların sanal sürümünün oluşturulmasıdır. Kısaca sanal bir veri alanı demek mümkün. Peki bu sanal kaynak formları nelerdir? Başlıca olanlarını şu şekilde belirtmek mümkün:

Sunucular
Masaüstü
İşletim Sistemleri
Depolama Alanı
Ağ veya Dosya sistemleri

Sunucu sanallaştırma yukarıda belirtilen kaynak formlarını bölümlere ayırır ve böylece her bölüm kendi bileşenlerine sahip olarak eksiksiz çalışma imkânı tanır.

Kaynakça: Sunucu Sanallaştırma Nedir?

Sunucu sanallaştırma sadece şirketler ya da büyük ölçekli kurumların kullanacağı değil, aynı zamanda da bireysel kullanımlarda da tercih edebileceği bir sistemdir. Örneğin tek bir bilgisayarda farklı işletim sistemlerinin çalıştırılmasında, sanal sunucular kullanılabilir.

Sucunu sanallaştırma eski bir sistemdir, fakat günümüzde popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Özellikle bulut teknolojilerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Peki böylesine büyük bir kullanım popülasyonuna sahip olan sunucu sanallaştırma işlemi nasıl yapılır? Sunucu sanallaştırma aşamaları nelerdir? İşte cevabı…

Sanal sunucuların kurulumu oldukça basit ve kolaydır. Hazır yazılım kalıpları kullanılması, kurulum aşamasını hızlı ve basit bir hale getirir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus hangi sanal sunucu türünün ihtiyaçlarınızı karşılıyor olduğudur. Genellikle sanal sunucularda depolama kaynakları sınırlı olduğu için yüksek sunucu kullanımı imkânı sağlamaz. Bu yönüyle avantajlı bir uygulama demek mümkün değil.

Diğer yandan sunucu sanallaştırmada kullanılan bir sistem de bulut sunucu yani Cloud sunucudur. Özellikleri ve sağladığı avantajlar itibariyle oldukça sık kullanım popülasyonuna sahiptir. Kullanıcılar bulutlar üzerinden diledikleri yerden istedikleri zamanda erişim seçeneğine sahipler. Üstelik kullanıcılar sınırsıza yakın bir depolama alanına sahip olurlar.

Bulut sunucuları üzerinden sanallaştırma yaptırmak için günümüzde birçok aracı web platformu mevcut. Bu web platformlarına üye olarak belirtilen adımlar takip edilebilir, kolaylıkla sunucu sanallaştırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Sunucu Sanallaştırmanın Sağladığı Faydalar

Sunucu sanallaştırmanın gerek bireysel kullanımlarda gerekse kurumsal kullanımlarda olsun sağladığı büyük avantajlar vardır. Sağlanan bu avantajlar sanal sunucuların popülasyonunu her geçen gün arttıran unsurların başında gelir. Peki sunucu sanallaştırma kullanıcılara ne gibi katkılar sağlar? Bu durumu birkaç başlık altında toparlamak mümkün…

Veri merkezi boyutlama, analiz, rapor sunumu, optimizasyon ve veri yükü dengeleme gibi unsurların verimli bir şekilde yapılmasını sağlar.
Sistem merkezinde bulunan fiziki donanımların sayısında azaltmaya gidilir, bu da hem yer hem de maliyet olarak azalmayı sağlar. Ayrıca enerji tasarrufu ve iklimlendirme gibi faktörlere de katkıda bulunur.
Sistem bileşenlerini ve kaynaklarının daha verimli ve kesintisiz olarak kullanılmasına imkân tanır.
Gereksiz yatırımları engellerken var olan yatırımların da en iyi performans ile kullanılmasını sağlar.
Sunucu sanallaştırmanın en önemli katkılarından birisi de yönetim kolaylığı sağlıyor olmasıdır. Çünkü tek bir noktadan birden fazla sunucunun kontrolünü mümkün kılar. Bu da iş gücü maliyetinin azalmasını tetikler.

Yukarıda da belirtildiği üzere sanal sunucular işin verimi ve sürekliliği konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple sanallaştırma sürecinin ve sonrasındaki bakım hizmetlerinin profesyonel bir kurum tarafından yapılması, firma ve bireyler için daha makul bir tercih olacaktır.

Benzer Yazılar

Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır ? Sunucu bakımı, bir sunucunun gerek yazılımsal gerekse donanımsal olarak düzgün ve kesintisiz çalışmasını sağlamak için yapılan güncellemelere verilen isimdir. Bir…

Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir? Günümüzde bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan sunucular, bireylerin yaşantılarında önemli bir konuma gelmiş durumda. Kullanılan dijital araçların büyük bir bölümü ve online hizmetlerin neredeyse…

IT Nedir?

IT, asıl adıyla ‘Information Technology’ günümüz bilişim dünyasında adından sıkça söz ettiren bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Özellikle bu kavramın kapsayıcı bir yapıya sahip olması,…

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir? Bilgisayar teknolojileri her geçen gün gelişimini sürdürmeye devam ederken beraberinde de birçok sorunsalı getiriyor. Bilindiği üzere bunlardan en önemlisi ‘güvenlik’ konusudur.…

Bulut Çözümü Nedir ?

Bulut Çözümü Nedir ? Bulut teknolojisi günümüzde kullanımı en yaygın olan sistemlerden bir tanesidir. Kullanıcılar arasında dijital veri paylaşımını sağlayan ve bilgisayar kaynaklı olan bilişim…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.