st-logo-1 (1)

XML Nedir?

XML NEDİR?

XML, Extencible Markup Language teriminin kısaltmasıdır. Türkçedeki karşılığı ise Genişletilebilir İşaretleme Dilidir. Kullanıcıların ve işletim sistemlerinin kolaylıkla okuma sağlaması için oluşturulan bir işaretleme dilidir. W3C standardındadır. Bu sayede sadece veri saklama gerçekleştirmez, aynı zamanda sistemler arası veri alışverişinin yapılmasına da olanak tanır.

XML, biçimlendirme açısında HTML ile benzer bir yapıdadır. Ancak verilerin tanımlanması için farklı parametreler kullanır. Sadece veri düzenleyicilerde çalışmakla kalmaz, dilendiği taktirde kendisi de bir veri düzenleyici görevi görebilir.

Bir XML dosyasının çalıştırılması için aracı bir programa ihtiyaç duyulur. Dünya genelinde bu iş için kullanılan en yaygın program Microsoft Exel’dir. İşletim sistemine Exel programı indirilir ve ardından tüm XML dosyaları kolaylıkla kullanılabilir.

Kaynak: XML Nedir?

XML Ne İşe Yarar?

XML sisteminin temel amacı veri saklamak ve veri transferi sağlamaktır. Bu özelliği sayesinde günümüzde kullanılan birçok yazılım, diğer yazılımlar ile veri alışverişini sağlamak için XML uzantılı dosyaları kullanır. Ayrıca SML bir veritabanı değildir. Çünkü rastgele bir veri erişimi sunmaz.

XML sisteminin Office programlarında da önemi büyüktür. En popüler Office programlarının altyapısı XML diliyle oluşturulmuştur. Böylesine yaygın kullanıma sahip olmasında en önemli faktör, XML dilinde yapı ve içeriğin ayrı ayrı ele alınabiliyor olmasıdır. Peki XML’nin sağladığı diğer avantajlar nelerdir? Bu soruyu birkaç maddede yanıtlamak mümkün.

HTML üzerinden verileri ayırır. Böylelikle HTML verilerinin görüntülenmesi ve düzenlenmesi hayli kolay bir hale gelir.
XML sistemi veri alışverişini basit hale indirger. Uyumsuz formatlarla dolu olan bilgisayarlarda XML sayesinde merkezi bir kullanım olanağına kavuşulur.
Platform değişikliğini en basit hale indirgeyen bir özelliği vardır. Bu sayede yeni bir programa veriler taşınırken içerik korunmuş olunur.
Verilerin kullanılabilirlik oranını arttırır. Farklı uygulamaların veri kaynaklarına XML üzerinden erişebilmesi bunun bir göstergesidir.
XML ile yeni internet dillerini oluşturmak mümkündür. Bu sayede günümüzde birçok farklı internet dili oluşturulmuştur. XHTML, WSDL, WAP, RSS ve RDF dilleri, XML tarafından oluşturulan diller arasında en popüler olanlarıdır.

Böylelikle bilişim dünyasının kalbi niteliğinde olan XML nedir sorusunu tüm detaylarıyla yanıtlamış olduk.

Benzer Yazılar

Programlama Dilleri Nelerdir?

Teknoloji, sürekli olarak gelişen ve değişen bir kavram. Bu gelişim de haliyle insanların gündelik hayatını olumlu düzeyde etkiliyor. Çoğu zaman rutinler, alışkanlıklar değişiyor. İşte tüm…

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir? Günümüzde bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan sunucular, bireylerin yaşantılarında önemli bir konuma gelmiş durumda. Kullanılan dijital araçların büyük bir bölümü ve online hizmetlerin neredeyse…

CSS Nedir?

CSS NEDİR? İngilizce açılımı ‘Cascading Style Sheets’ olan CSS, Türkçede basamaklanmış stil katmanları olarak karşılık bulur. Bilişim teknolojileri ile uğraşan bireyler sıkça CSS nedir sorusuyla…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.