st-logo-1 (1)

Casus Yazılım Nedir?

Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılımlar bilişim dünyasında kullanıcıların onayı ve izni olmadan sistemlerinden verilerinin alınması ve bu verilerin 3. taraf kişilerle paylaşılması işlemi olarak ifade edilir. Birçok farklı yöntemin kullanıldığı görülür. Şifreler, kredi kartı parolaları ve internette yapılan işlemlerin izlenmesi bu yöntemlerin en sık görülenleridir.

Casus yazılımların tek görevi veri hırsızlığı değildir. Bazı durumlarda ağlara saldırarak sistemleri yavaşlatmak için de siber korsanlar tarafından kullanılır. Sistemleri yavaşlatmaktaki amaç ise kişilerden belli miktar ödeme alarak saldırıları geri çekmektir. Casus yazılımlar günümüzde 4 farklı bölüme ayrılmaktadır.

Truva Atları: Kötü amaçlı yazılımların başında gelmektedir. Adında da anlaşılacağı üzere belli teknikler kullanılarak sisteme zararlı dosyaların sızdırılması işlemidir. Bu dosyalar sahibi tarafınca belirlenene kadar pasif konumda bekler. Bu sebeple tespit edilmesi oldukça zordur.
Reklam Yazılımları: Temelde cihazları gizli bir şekilde izlemek için kullanılır. Genellikle mail yoluyla sistemlere sızma yapılır.
Takip Çerezleri: Eğer kötü amaçlarla kurulmuş bir sitenin çerezleri onaylanmışsa, internette kullanıcının yaptığı hareketleri izleyebilir.
Sistem İzleyiciler: Bilgisayar üzerinde gerçekleşen işlemleri kayıt altına almak için tasarlanmıştır. Genelde tuş vuruşu olarak ifade edilen bir yönteme sahiptir.

Casus yazılımlar bilgisayarlara ve sistemlere büyük zararlar verebilen yazılımlardır. Bu nedenle bireylerin ve firmaların bu konuda güvenlik uygulamalarını ihmal etmemeleri gerekir. Maillere dikkat etme, bilinmeyen sitelerden program indirmeme az da olsa bir önlem yöntemidir. Ancak özellikle çok çalışanlı işletmelerde bireyselliğe güvenerek önlem almak mümkün değildir. Bu sebeple farklı uygulamalara gidilmelidir.

Burada öne çıkan unsur siber güvenlik konusunda uzmanların belirlediği yönergeleri takip etmektir. ‘Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?’ başlıklı yazımızda bu konuya detaylıca değindik.

Unutulmamalıdır ki internete bağlı her donanım, casus yazılımlar için potansiyel bir hedeftir. Bu sebeple önlem almaya antivirüs çözümleri ile başlanabilir. Antivirüs uygulamaları bu tarz kötü yazılımları net olarak tanıdıklarından dolayı bilgisayara karşı bir koruma kalkanı oluşturur. Sızma girişimi sırasında özel filtreleri sayesinde casus yazılımlar tespit edilir ve sistemlere sızması engellenir.

Teknoloji ne kadar da çok kolaylık sağlasa da aslında sanıldığı kadar masum bir sistem değildir. Burayı kullanırken bireylerin önceliği her zaman için güvenliklerini sağlamak olmalıdır.

Benzer Yazılar

En İyi +14 Antivirüs Yazılımları

Antivirüs Yazılımları İsmindende anlaşıldığı gibi antivirüs yazılımları kötü yazılımları engellemek amacıyla ortaya çıkmış yazılımlardır. Bu yazılımlar kötü niyetle bilgisayara sızmaya çalışanları tespit etmek ve bunları…

Malware Nedir?

Malware Nedir? Malware, zararlı ve kötü amaçlı tasarlanan yazılımlara verilen genel bir addır. İngilizcesi ‘Malicious Software’ olan bu kavramın dilimizde karşılığı ‘kötü amaçlı yazılım’ olarak…

Trojan Vi̇rüsü Nedi̇r?

TROJAN VİRÜSÜ NEDİR? Truva atı olarak da bilinen Trojan virüsü, günümüz siber saldırıları arasında en çok kullanılan ve en tehlikeli olan türlerinden birisidir. Kullanıcılara fark…

DDoS Nedi̇r?

DDos Nedir? Her geçen gün kullanımı artan internetin insan hayatına birçok yenilik kattığı gibi aynı zamanda da yeni güvenlik sorunlarının da kapılarını araladığı yadsınamaz. Siber…

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır? Bir işletme sahibinin ya da kurum yöneticilerinin sorumluluğunda bulunan sistemlerin güvenliğini ve verilerin kötü amaçlı kişiler tarafından çalınmamasını sağlamak için birçok…

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.